توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با پیتر لینچ یک سرمایه گذار موفق
پیتر لینچ

آشنایی با پیتر لینچ یک سرمایه گذار موفق

آشنایی با سرمایه گذار برتر ،  پیتر لینچ

پیتر لینچ یکی از موفق ترین و شناخته شده ترین سرمایه گذاران دنیا است. لینچ مدیر حرفه ایِ سابق صندوق Magellan (یکی از بزرگترین کارگذاری های سرمایه گذاری ) بود. او در سال ۱۹۷۷ در سن سی و سه سالگی مسولیت مدیریت صندوق سرمایه گذاری شرکت Fidelity را به عهده گرفت. او این کار را برای سیزده سال انجام داد و با موفقیت در سال ۱۹۹۰ در سن چهل و شش سالگی بازنشسته شد.

 

از سبک سرمایه گذاری او به عنوان یک سبک سازگار با محیط اقتصادی در آن زمان یاد می شود، اما لینچ همیشه تاکید کرده است که شما باید بتوانید استراتژی معاملاتی خودتان را پیدا کنید.

 

لینچ در یازده سالگی وقتی که در بازی گلف وسایل بازی را حمل می کرد، حرف هایی در مورد بازار سهام می شنید که موجب شد به این کار علاقه مند شود. این در زمانی بود که کار در بازار سهام خوب گل کرده بود. او با مبلغ ناچیز کمک هزینه ی دانشجویی وارد دانشگاه بوستون شد و الباقی هزینه هایش را با همان حمل وسایل بازی در گلف فراهم می کرد. او در سال ۱۹۶۵ در رشته ی سرمایه گذاری فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۶۶ به عنوان کارآموز در شرکت Fidelity مشغول به کار شد.

حرفه ی سرمایه گزاری پیتر لینچ

یکی از اولین سرمایه گذاری های موفق لینچ دریک شرکت حمل و نقل هوایی به نام Flying Tiger بود که کمک کرد او بتواند از  پس مخارج تحصیل برآید. در سال ۱۹۶۸ او مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار را از دانشکده  Wharton در دانشگاه پنسیلوانیا کسب کرد. سپس از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹ خدمت سربازی را گذراند.در سن بیست و پنج سالگی لینچ اولین کار تمام وقت خود را به عنوان کارشناس  پارچه های نساجی و فلزات در شرکت Fidelity شروع کرد.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره درج شده در سایت در تماس باشید.

در سال ۱۹۷۷ لینچ مسولیت صندوق Magellan را برعده گرفت که یک صندوق سرمایه گذاری شد که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده بود. پیتر لینچ سرمایه گذاری داخلی را در این صندوق به دست گرفته بود. سرمایه گذارانی که هزار دلار به صندوق می دادند از وقتی که لینچ مسولیت صندوق را به عهده گرفت می توانستند بیست و هشت دلار در ماه داشته باشند. پیتر لینچ در زمان مدیریت خود توانست در این صندوق به طور متوسط بیست و نه درصد در سال سود به دست آورد. این بازدهی که پیتر لینچ به دست آورده بود سبب سرشناس شدنش شد.

 

برای بسیاری از معامله گران پیتر لینچ به عنوان الگوی معامله گری است. پیش بینی های خوب و صبر او در معاملات باعث افزایش سود دهی صندوق های تحت مدیریتش شده بود.

چرا باید پیتر لینچ را یک سرمایه گذار موفق دانست؟

پیتر لینچ، یک سرمایه گذار موفق (Successful investor ) است که به آن مدیر افسانه ای وال استریت هم گفته می‌شود. دلیل آن هم این است که به مدت ۱۳ سال مدیریت یک صندوق سرمایه گذاری به اسم (Magellan) رابر عهده داشت که توانست بازده سالانه ۲۹ درصد را کسب کند که یک بازده خیره کننده است .

ما در دو بخش مختلف به بررسی دقیق تجربه‌ها و توصیه‌های این سرمایه گذار موفق خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با پدر سرمایه گذار ارزشی

بخش اول: تست پیتر لینچ چیست؟

این سرمایه گذار موفق در یک کتاب مشهور خود به اسم (one up on wall street) ضمن توصیف استراتژی‌های سرمایه گذاری خود، به سرمایه گذاران، قبل از سرمایه گذاری تستی را پیشنهاد می‌کند که در آینده با این تست بیشتر آشنا می‌شویم.

 

در این تست آمده است که هر فرد یا سرمایه گذار، قبل از سرمایه گذاری باید در برابر آینه بایستد و به سه سوال صادقانه پاسخ دهد:

۱- آیا من مالک خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنم هستم؟

به گفته پیتر لینج داشتن خانه مهم‌تر و ارجح‌تر از سرمایه گذاری در بورس است.

 

به گفته وی هر کس قبل از سرمایه گذاری در هر حیطه‌ای، باید مالک خانه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کند و این نکته بسیار مهم را هر سرمایه گذاری  باید رعایت کند و اولین سرمایه گذاری خود را بر روی خانه خود انجام دهد.

 

۲- آیا به پولی که قصد سرمایه گذاری دارم نیاز مبرم دارم؟

راه‌های زیادی برای تعیین میزان دارایی‌هایی که باید وارد بورس کنید وجود دارد یکی از این فرمول ها کسر سن فرد از عدد ۱۰۰ می‌باشد. به این صورت که  برای یک فرد ۳۰ ساله مناسب است که ۷۰ درصد سرمایه خود را سرمایه گذاری کند ولی یه فرد ۶۰ ساله تنها مجاز به سرمایه گذاری ۴۰ درصد سرمایه خود می‌باشد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با سهام ممتاز

رعایت کردن این موارد شما را تبدیل به یک سرمایه گذار موفق (Successful investor) خواهد کرد. چیزی که مهم است، این است که پولی را وارد بورس کنید که  تحمل از دست رفتن آن را دارید.همچنین از دست دادن آن خلل جدی به زندگی شما وارد نمی‌کند.

اگر پولی که نیاز جدی در بقیه مباحث به آن دارید را وارد بورس کنید ضمن آن‌که تمرکز کافی بر روی سرمایه گذاری خود ندارید و یک سرمایه گذار موفق نخواهید شد، ممکن است در مقطعی مجبور به خارج کردن پول از سرمایه گذاری شوید.

 

که خود همین یکی از اشتباهات سرمایه گذاری است، یعنی جلوگیری کردن از سود و محقق نشدن بیشترین سودآوری.

بخش دوم : ۱۷ توصیه معامله گری پیتر لینچ

در صورتی که  تصمیم به سرمایه گذاری در بورس دارید پیتر لینج ۱۷ توصیه معامله گری برای شما مطرح می‌کند:

 

بازار ممکن با تاثیرگیری از عوامل مختلف افت شدیدی را تجربه کند پس خود را برای پذیرش چنین افتی آماده کنید.

سقوط های شدید بازار فرصت ایده آلی برای خرید سهام شرکت های مورد علاقه‌تان است. ممکن است سهام های که بنیاد بسیار خوبی دارند تحت تاثیر بازار افت شدید کند. فرصت مناسبی به وجود بیاورد که با ]رید آن سهم سود زیادی عاید شما شود.

سرمایه گذاری در سهم می‌تواند سود چشمگیری به ارمغان بیاورد پس هیچ به سود کم قانع نباشید و جلوی سود خود را نگیرید و بعد از خرید و فروش هم سهم از خود بپرسید آیا بیشترین سود را از این سهم گرفته‌ام؟

سرمایه گذاری در سهم می‌تواند زیان چشمگیری به ارمغان بیاورد پس وقتی سهمی را به اشتباه خرید کرده‌اید با پذیرش اشتباه خود جلوی ضرر سهم را بگیرید و با  کمترین ضرر از سهم خارج شوید.

ارسال نظر