توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با پدر سرمایه گذار ارزشی
بنجامین گراهام

آشنایی با پدر سرمایه گذار ارزشی

آشنایی با بنجامین گراهام ، پدر سرمایه گذار ارزشی

بنجامین گراهام (Benjamin Graham) به عنوان یک مدیر سرمایه گذاری و آموزگار مالی سرآمد شناخته می‌‌شود و او را در جهان به پدر دو اصل سرمایه گذاری بنیادین (تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و سرمایه گذاری ارزشی) می‌شناسند. در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای کالج تی بورس تهیه گردیده، به بیان زندگی و نظریه‌های این نظریه‌پرداز افسانه‌ای وال استریت که به پدر سرمایه گذاری ارزشی معروف است پرداخته ایم.

زندگی شخصی بنجامین گراهام

خانواده گراهام وقتی یک سال داشت، یعنی در سال ۱۸۹۵ از انگلستان به ایالات‌متحده مهاجرت کردند. او در منهتن و بروکلین نیویورک بزرگ شد. وقتی او ۹ ساله بود، پدرش از دنیا رفت و دوران سخت خانواده از نظر اقتصادی، گراهام را به دنیایی از مشغله‌های ذهنی در مورد دستیابی به امنیت مالی هدایت کرد.

 

او در سال ۱۹۱۴ از دانشگاه کلمبیا فارغ‌التحصیل شد و بلافاصله بعدازآن در شرکت Newburger Henderson & Loeb در وال‌استریت به عنوان پیام‌رسان مشغول به کار شد. در سال ۱۹۲۰ او تبدیل به یکی از شرکای شرکت شد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با سهام ممتاز

در سال ۱۹۲۶، گراهام یک شرکت سرمایه گذاری با جروم نیومن (Jerome Newman) راه انداخت و شروع به سخنرانی در دانشگاه کلمبیا با موضوعات مرتبط با امور مالی کرد، سخنرانی‌هایی که تا بازنشستگی او در سال ۱۹۵۶ ادامه داشت. گزارش شده که گراهام در سقوط بازار بورس آمریکا در سال ۱۹۲۹ شخصاً با شکست مواجه شد، اما شرکت سرمایه گذاری او نجات پیدا کرد و آرام‌آرام به جایگاه سابق خودش دست‌یافت.

 

بنجامین گراهام درس‌های ارزشمندی از این شکست تجربه کرد و در سال ۱۹۳۴ در تألیف کتاب بزرگی تحت عنوان “تجزیه و تحلیل اوراق بهادار” با دیوید داد (David Dodd) همکاری کرد. کتابی که به عنوان یک اثر کلاسیک سرمایه گذاری از آن یاد می‌شود. شرکت سرمایه گذاری گراهام-نیومن رشد کرد و به متوسط سود سالیانه ۱۷ درصدی تا قبل از منحل شدن شرکت در سال ۱۹۵۶ دست پیدا کرد.

بنجامین گراهام، افسانه ای که زندگی کرد

او متولد سال ۱۸۹۴ در انگلستان است. زمانی که  یک سال داشت همراه خانواده به امریکا مهاجرت کرد. فوت پدر درکودکی باعث فقر خانواده شد و بنجامین گراهام از کودکی همزمان با درس به کار هم می پرداخت. از بیست سالگی، زمانی که در یکی از کارگزاری های وال استریت مشغول به کار شد متوجه گرایش و علاقه اش به بازار بورس شد.

او یکی از معروف ترین فعالان بورس و سرمایه گذاری در دهه ۶۰ میلادی بود که نه تنها با نظریه پردازی های خود، بلکه با تحت تاثیر قرار دادن دیگران با خرید های خود توانست به عنوان یکی از موفق ترین بروکرهای بورس نیویورک شناخته شود. پس از آن توانست از دانشگاه کلمبیا بورسیه بگیرد و در رشته های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند.

 

شخصی که افراد بزرگی مانند وارن بافت از شیوه ها  و نظریات او استفاده کرده اند و بنا به گفته خودشان، تمام ثروتی که بدست آورده‌اند را مدیون بنجامین گراهام هستند. نظریات و شیوه های سرمایه گذاری او از موفق ترین و کاربردی‌ترین شیوه های سرمایه گذاری بر مبنای ارزش در جهان هستند که امروزه نیز مورد توجه سرمایه گذاران در بازار بورس ایران و همچنین بازارهای بورس جهانی است.

روش سرمایه گذاری بنجامین گراهام

کلاس‌های تعاملی آنلاین مؤسسه مورنینگ‌استار (Morningstar) به این حکایت که نتیجه روش‌های سرمایه گذاری گراهام است اشاره می‌کند:

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : توصیه های وارن بافت

«در سال ۱۹۸۴، وارن بافت به کلمبیا بازگشت تا به مناسبت پنجاهمین سالگرد انتشار “تجزیه و تحلیل اوراق بهادار” سخنرانی کند. در طول سخنرانی، او رکوردهای سرمایه گذاری خود در کنار Ruane، Knapp و Schloss (سایر مدیران سرمایه گذاری موفق که دانش جویان گراهام در کلمبیا بودند) را نمایش داد. به طور خلاصه، نتایج سرمایه گذاری هرکدام از این افراد به مراتب از بازده کل بازار بهتر بود. بافت اشاره کرد که هر کدام از پرتفوی‌ها از نظر تعداد و نوع سهام تفاوت‌های زیادی با یکدیگر داشتند، اما چیزی که تفاوت نداشت تبعیت همه این مدیران از “اصول سرمایه گذاری گراهام” بود.»

 

جمع‌وجور کردن جملات گراهام در چند جمله یا پاراگراف کار دشواری است. ما به خواننده‌های خود شدیداً توصیه می‌کنیم تا به کتاب “سرمایه گذار هوشمند” مراجعه کنند تا درک جامع‌تری از اصول سرمایه گذاری او به دست آورند. همچنین می‌توانند خلاصه این کتاب ارزشمند را از مدیرمالی دانلود کنند و با سرفصل‌های این کتاب بیشتر آشنا شوند.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

به طور خلاصه، شاکله اصلی سرمایه گذاری ارزشی گراهام این است که سرمایه گذاری (برای مثال سهام شرکت الف) باید به طور اساسی بیشتر از چیزی که سرمایه گذار برای آن می‌پردازد، ارزش داشته باشد. او به یک تحلیل جامع عقیده داشت، چیزی که ما آن را تحلیل بنیادی می‌نامیم. او به دنبال شرکت‌هایی با ترازنامه قوی، بدهی کم با حاشیه سود بیشتر از میانگین و جریان پول نقد زیاد بود.

 

او عبارت “حاشیه امنیت” را برای توضیح فرمول شهودی به کار می‌برد؛ فرمولی که به دنبال شرکت هایی است که کمتر از میزان واقعی ارزش گذاری شده‌اند و قیمت سهامشان موقتاً پایین است، اما این شرکت ها در درازمدت، سالم و استوار خواهند بود. پس درواقع حاشیه امنیت هر سرمایه گذاری تفاوت بین قیمت خرید و ارزش ذاتی آن است. هرچقدر این تفاوت بیشتر باشد (قیمت خرید کمتر از ارزش ذاتی) سرمایه گذاری جذاب‌تر خواهد بود (هم از نظر امنیت و هم سود بازگشتی). جامعه سرمایه گذاری معمولاً چنین شرایطی را با جستجوی شرکت های که نسبت های مالی اساسی پایین (P/E، P/B، P/S) دارند، جستجو می‌کنند.

برخی کتاب‌های بنجامین گراهام عبارت‌اند از:

 

«تجزیه و تحلیل اوراق بهادار» نوشته بنجامین گراهام و دیوید داد (۱۹۳۴)

«سرمایه گذار هوشمند» نوشته بنجامین گراهام (۱۹۴۹)

«بنجامین گراهام: خاطرات ریش‌سفید وال‌استریت» نوشته بنجامین گراهام و سیمور چتمن (۱۹۹۶)

«بنجامین گراهام و سرمایه گذاری ارزشی: درس‌هایی از ریش‌سفید وال‌استریت» نوشته جنت لوو (۱۹۹۹)

نظریه بنجامین گراهام

طرفداران او از جمله وارن بافت، دومین ثروتمند برتر دنیا، از روش های او که به نظریه گراهام معروف است  پیروی می‌کنند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : سرمایه گذاری در بانک یا بورس

در ادامه به چهار نکته مهم این روش اشاره می‌کنیم:

 

۱- تنها دو نفر  از آینده بازار خبر دارند، اولی خدا است و دومی دروغ گو، پس ما به دنبال پیش بینی آینده نیستیم و براساس رفتار کنونی بازار تصمیم گرفته و عمل می کنیم.

 

۲- هر سهم دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است.

ارزش دفتری با کم کردن بدهی های شرکت از دارایی های آن و تقسیم حاصل بر تعداد سهام به دست می‌آید و ارزش بازار نیز همان قیمتی است که سهام با آن معامله می‌شود.

 

سهمی که ارزش بازار آن کمتر از ارزش دفتری باشد دارای قیمت مناسبی برای خرید است.

 

۳- در بین سهام هایی که قیمت مناسبی برای خرید دارند سهمی بهتر است که از p/E پایین تری برخوردار باشد. معمولا p/e  گروه، معیار مناسبی برای مقایسه است.

 

۴- اختلاف میان ارزش دفتری و ارزش بازار یک سهم را حاشیه اطمینان یک سهم می‌نامیم. هر چه این حاشیه اطمینان بیشتر باشد به این معنی است که سرمایه گذار کمتر از نوسانات غیر معقول و بی منطق بازار ضربه می خورد.

 

جان ترین، در مورد بنجامین گراهام می‌گوید: او متفکر سرمایه گذاری در تشکیل پرتفوی به صورت کاربردی می‌باشد. او هنر معامله را می‌داند و قابلیت تشکیل یک پرتفوی خوب و مناسب را دارد.

ارسال نظر