توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با سهام ممتاز
سهام ممتاز

آشنایی با سهام ممتاز

تعریف سهام ممتاز

سهام ممتاز نوعی از مالکیت سهام شرکت ها است که دارنده آن ادعای بیشتری بر روی دارایی ها یا سود شرکت نسبت به سهامداران عادی دارد. سودی که سهامداران ممتاز به‌صورت سالیانه دریافت می‌کنند ممکن است تضمینی باشد و شرکت هرسال ملزم به پرداخت سود مقرر به دارندگان سهام ممتاز باشد. همین‌طور ممکن است سهامداران ممتاز از اولویت بالاتری در دریافت سود نسبت به سهامداران عادی برخوردار باشند. در عوض معمولاً برخی حقوق نظیر حق رأی در مجامع از دارندگان سهام ممتاز سلب شود. درواقع سهم ممتاز ترکیب سهام عادی و اوراق بدهی است.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : تاثیر قیمت نفت در بورس

سهام ممتاز ویژگی‌های اوراق بدهی نظیر اوراق قرضه که سود ثابت دارند و اوراق مالکیت نظیر سهام که پتانسیل افزایش قیمت دارند، با هم ترکیب می‌کند. بااین‌حال جزئیات سهم ممتاز شرکت های مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد که این جزئیات به هنگام انتشار این نوع سهام مشخص و اعلام می‌شود.

شرکتها برای فعالیت خود نیاز به سرمایه و پشتوانه ی مالی دارند که این سرمایه در شرکتهای سهامی به سهام تبدیل می شود . پس سهام بخشی از سرمایه ی شرکت می باشد .

سه نوع سهام وجود دارد که شامل :

۱- سهام ممتاز

۲-سهام با نام

۳-سهام بی نام

برخی نکات در رابطه با سهام ممتاز :

الف)افراد با داشتن سهام ممتاز در شرکت به نوعی دارای حق مالکیت در شرکت می شوند

ب)در هنگام دادن سود به سهام ها افرادی که دارای سهام ممتاز هستند بر افرادی که دارای سهام عادی هستند حق تقدم دارند .

ج)برای انتشار این نوع سهام نیاز نمی باشد شرکت دارایی های خود را برای این اوراق رهن یا وثیقه بگذارد .

به سهام ممتاز دو نوع امتیاز تعلق می گیرد که شامل امتیازات مالی و غیر مالی می شود :

امتیازات مالی که به سهام ممتاز داده می شود :

۱-در هنگامی که سهام جدید منتشر می شود و شرکت سرمایه ی خود را می خواهد به سرعت افزایش دهد  در این حالت ابتدا ۱۰% از سود ان به دارنده گان سهام ممتاز تعلق می گیرد و بقیه ی ان بین سهامداران عادی و ممتاز تقسیم می شود

۲-چنان چه شرکت منحل شود نخست قیمت اسمی این سهام پرداخت می شود

۳-در زمانی که سودی وجود ندارد شرکت به دارنده گان سهام ممتاز بدهکار می شود

۴-همیشه در صد مشخصی از سود به سهام ممتاز تعلق می گیرد

۵-به نسبت سایر سهامداران شرکت به انها سود بیشتری را می پردازند

۶-برای خرید سهام تقدم با انها می باشد

۷-علاوه بر سود معمولی مبلغ مشخصی نیز به انها تعلق می گیرد

امتیازات غیر مالی که به سهام ممتاز تعلق می گیرد :

۱-تصمیم گیری برای بعضی مسائل به این سهامداران داده می شود

۲-افرادی که دارای سهام ممتاز می باشند در مجمع عمومی عادی دارای دو حق رای هستند

۳-افرادی که دارای سهام ممتاز هستند دارای حق انحصاری برای عضویت در هیات مدیره را دارند.

مشاوره سرمایه گذاری

انتشار سهام ممتاز

پس از آشنایی با ویژگی‌ها و تعریف سهام ممتاز شرکت شما تصمیم می‌گیرد سهام ممتاز منتشر کند. شرایط انتشار سهام ممتاز در دو مرحله بررسی می‌شود:

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با حجم مبنا

در بدو تأسیس شرکت:

اگر در ابتدای تأسیس شرکت خود می‌خواهید سهام ممتاز منتشر کنید، مقررات موجود در قانون تجارت را باید رعایت کنید. برخی از این مقررات به این شرح‌اند:

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

همان‌طور که می‌دانید برای ثبت شرکت باید اظهارنامه داشته باشید. این اظهارنامه باید به امضاء کلیه مؤسسین برسد. اگر می‌خواهید در همین ابتدای ایجاد شرکت سهام ممتاز منتشر کنید، باید تعداد و خصوصیات و امتیازات این‌گونه سهام را در اظهارنامه قید کنید. (بند ۵ ماده ۷ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت)

هم‌چنین این مورد باید در اساسنامه نیز ذکر شود. (بند ۵ ماده ۸ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت)

درخصوص شرکت سهامی خاص نیز همین‌طور است. یعنی اگرمی‌خواهید از ابتدا اقدام به انتشار سهام ممتاز کنید، باید کیفیت و شرح امتیازات و موجبات آن را در اظهارنامه قید کنید. (بند ۲ ماده ۲۰ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت)

در دوران حیات شرکت:

انتشار سهام ممتاز در دوران حیات شرکت از دو طریق ممکن است:

 

صدور سهام ممتاز جدید از طریق افزایش سرمایه

وقتی شرکتی می‌خواهد افزایش سرمایه بدهد، می‌تواند سهام جدیدی صادر کند. برای تشویق افراد به خرید سهام، گاهی این سهام را از نوع ممتاز می‌فروشند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : ایده های وارن بافت

تبدیل سهام عادی به سهام ممتاز

گاهی شرکت‌ها اقدام به صدور سهام جدید نمی‌کنند. بلکه سهام‌های موجود را که از نوع عادی هستند به سهام ممتاز تبدیل می‌کنند و امتیازاتی را برای آنان درنظر می‌گیرند.

برای انتشار سهام ممتاز باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود. علت این مسأله این است که انتشار سهام ممتاز، مستلزم تغییر در اساسنامه است.

 

سهام ممتاز در استارتاپ ها

در استارتاپ، کسی وجود دارد که ایدۀ کسب‌وکار را ارائه کرده است و درواقع جرقه ایجاد استارتاپ در ذهن او شکل گرفته است. اما یک مشکل مهم وجود دارد: سرمایه! این فرد برای راه‌اندازی کسب‌وکارش به پول نیاز دارد، درحالی که شاید الان ۲% آن را داشته باشد! به همین دلیل اکثرا استارتاپ‌ها به دنبال جذب سرمایه و سرمایه‌گذار هستند. انتشار سهام ممتاز در استارتاپ، می‌تواند در جذب سرمایه، نقش کلیدی بازی کند. و سرمایه‌گذار را به این کار ترغیب کند. زیرا با آوردن سرمایه تنها ضرر نمی‌کند. بلکه همان‌طور که در تعریف سهام ممتاز دیدیم، امتیازاتی هم در اختیار او قرار می‌گیرد که حاضر می‌شود این ریسک را بپذیرد تا در آینده سود مورد انتظارش را به دست آورد و در اداره شرکت هم نقش داشته باشد.

سهام ممتاز جمع شونده

شرکت ها معمولاً در شرایط بحرانی و زمانی که در تنگنا قرار می‌گیرند، پرداخت سود سهامداران را به حال تعلیق درمی‌آورند و یک یا چند سال سودی به سهامداران پرداخت نمی‌کنند. بااین‌حال ممکن است به سهامداران ممتاز این حق داده شده باشد که پرداخت های عقب‌مانده خود را قبل از اینکه سودی به سهامداران عادی پرداخت شود، دریافت کنند. سهام ممتازی که این ویژگی را دارند به سهام ممتاز جمع شونده معروف‌اند. برای مثال اگر شرکتی سه سال متوالی زیان ده باشد و سودی به سهامداران پرداخت نکند، در پایان سال چهارم و هنگام پرداخت سود، ابتدا باید سود سه سال گذشته سهامداران ممتاز را پرداخت کند و سپس به سراغ پرداخت سود سهامداران عادی برود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : سرمایه گذاری در بانک 

به‌علاوه سهامدارن ممتاز هنگام انحلال شرکت نیز بر سهامداران عادی مقدم هستند، ولی هرگونه پرداخت سودی به آن‌ها بعد از پرداخت بدهی ها و دیون شرکت انجام خواهد شد. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم سهام ممتاز نوعی سهام هستند، اما برخی ویژگی‌های اوراق قرضه را هم دارند. آن‌ها درآمد قابل پیش‌بینی بیشتری نسبت به سهام عادی ارائه می‌کنند و بسیاری از آژانس‌های رتبه بندی اعتباری، سهام ممتاز شرکت ها را نیز رتبه بندی می‌کنند. برخلاف اوراق قرضه، عدم توانایی شرکت در پرداخت سود سهام به سهامداران ممتاز به معنی ناتوانی شرکت در پرداخت دیونش نیست. چراکه سهامداران ممتاز جزو طلبکاران شرکت به حساب نمی‌آیند و مالک آن هستند.

ارسال نظر