توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  سرمایه گذاری در بانک یا بورس
سرمایه گذاری در بانک

سرمایه گذاری در بانک یا بورس

سرمایه گذاری در بانک یا بورس

ویژگی‌های سرمایه گذاری در بورس و بانک

قبل از آن که درباره مزیت و برتری بورس یا بانک شناخت بهتری داشته باشیم، بهتر است با ماهیت کلی هر کدام تا حدی آشنا شویم.

بطور کلی اگر از افراد مختلف بپرسید که سرمایه گذاری در بورس یا بانک چه تفاوتی دارد، بیشتر آن‌ها بورس را پیشنهاد می‌دهند. ولی بد نیست بدانیم که این راه حل و البته بر اساس میزان پول سپرده، ممکن است تغییر کند.

به همین دلیل است که قبل از سرمایه گذاری باید شرایط بازار، شرایط تولید ملی یا صادرات و واردات به علاوه سیاست گذاری‌های بورس با بانک را بررسی و بر اساس میزان سپرده‌ای که مد نظر دارید، اقدام کنید.

سرمایه گذاری در بانک

در مورد بانک‌ها، می‌توانید آن‌ها را یک قرض گیرنده تصور کنید که پول شما نزد آن‌ها امانت است و اجازه دارند با پول شما کار کنند و به همین دلیل، مبلغی به عنوان سود سالیانه یا نرخ بهره به شما بپردازند.

معمولا نرخ بانکی بین ده تا بیست درصد متفاوت است و بستگی به بانک محل سپرده شما و مدت زمان سپرده گذاری دارد. بدون شک هر چه مقدار سرمایه گذاری طولاتی‌تر باشد، سود بیشتری به سپرده تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر میزان سود یا نرخ بهره بانکی بر اساس ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی، مشخص و ابلاغ می‌شود و عموم مردم می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف از این نرخ اطلاع پیدا کنند.

هرچند نباید نادیده گرفت که تغییرات نرخ سود بانکی نیز به نوعی همان بی ثباتی خطرناک و از بین رفتن اعتماد و قدرت برنامه ریزی را به دنبال دارد.

به نظر می‌رسد سپرده گذاری بانکی برای کسانی مناسب تر است که تمایل چندانی به خطر پذیری مالی و فعالیت با سرمایه خود ندارند و ترجیح می‌دهند آن را در جای امنی گذاشته و با میزان دریافت منظم و به مبلغ مشخص، زندگی خود را بگذرانند.

سرمایه گذاری در بورس

بر خلاف این گروه، اگر کسی به میزان مشخص و یکنواختی از درآمد قانع نیست و می‌خواهد همواره شانسی برای افزایش سود خود داشته باشد، بهتر است در بورس سرمایه گذاری کند.

البته این کار به آسانی سرمایه گذاری در بانک نیست و باید دوره‌های خاص آشنایی با بورس گذرانده شود و یکنفر به عنوان کارگزار، برای پایش سرمایه مشخص شود.

یکی از مهم ترین نکات برای سود آوری سپرده در بورس، داشتن بخشی از هوش مالی و زیرکی کار با سرمایه است.

در بورس باید همواره مراقب سرمایه خود باشید و نوسانات و شرایط بورس و افزایش یا رکود سهام هر شرکت را دنبال کنید. به همین دلیل هیچ تضمینی برای سود آوری ممتد سپرده‌ها در بورس وجود ندارد و به عبارت بهتر، گاهی ممکن است دچار ضرر بشوید.

این وضعیت را می‌توان با پس انداز در بانک که سود ثابت و تضمین شده‌ای دارد مقایسه کرد. پس اگر حوصله تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار بورس و تغییرات استراتژیک و ریسک پذیری مالی ندارید، بهتر است به همان سود بانکی اکتفا کنید.

در حالی که سود بورس برای آن گروه از افراد خطر پذیر، قابل مقایسه با سود بانکی نیست و مراتب بیشتر است. در واقع افرادی که ریسک حضور در بورس را می پذیرند ساده تر می توانند به سودهای بیشتر دسترسی پیدا کنند.

برای دریافت آموزش بورس از کاری بورس با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

سرمایه گذاری در بانک چه شکل‌هایی دارد؟

درحال حاضر به چند روش می‌شود در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرد:

سرمایه‌گذاری بلند مدت
سرمایه‌گذاری کوتاه مدت
صندوق‌های سرمایه‌گذاری
طرح‌های ویژه
از سپرده‌های کوتاه مدت هر زمان لازم داشتید؛ برداشت می‌کنید.

این مدل سرمایه‌گذاری برای بانک پر ریسک است چون برنامه‌ریزی درستی روی پول شما ندارند.

برای همین هم سود کمتری به شما می‌دهد.

اما در سپرده‌های بلند مدت، چون شما یکسال پول‌تان را در اختیار بانک می‌گذارید.

بانک هم می‌تواند با خیال راحت آن را در پروژه‌های یکساله استفاده کند.

برای همین سود بیشتری به شما می‌دهد.

حساب‌هایی که سررسید آنها بیشتر از یکسال است، حساب بلند مدت هستند.

سود سپرده‌های بلند مدت درون بانکی حداکثر ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه مدت ۱۰ درصد است.

پس شما بدون اینکه درگیر ریسک خاصی شوید با پشتوانه بانک سودتان را دریافت می‌کنید.

حتی اگر پروژه‌ای که بانک شروع کرده سودی به دست نیاورد. (البته بانک هم حواسش است و هرجایی سرمایه نمی‌برد)

علت پایین بودن سود هم همین است اول اینکه بانک در پروژه‌هایی با بازگشت سرمایه مطمئن سرمایه‌گذاری می‌کند .

ثانیاً حتی مثلاً اگر در پروژه‌ای ۴۰ درصد هم سود کند به شما ۱۰ درصد می‌دهد به این شکل ضررهای قبل و بعدش را پوشش می‌دهد.

چطور سود بانکی را محاسبه کنیم؟

فرمول محاسبه سود حساب بانکی بسیار ساده است:

تعداد روزهای ماه ضربدر نرخ سود ضربدر مبلغی که می‌خواین سرمایه‌گذاری کنید، همه تقسیم بر ۳۶۵۰۰

مثلا: سود ماه خرداد برای حسابی با نرخ بهره ۱۲ درصد و مبلغ سرمایه‌گذاری ۹ میلیون تومان می‌شود: ۳۱ ضربدر ۱۲ ضربدر ۹ میلیون تقسیم بر ۳۶۵۰۰
چگونه بدون نیاز به یادگیری بورس و صرف وقت، سود بیشتری بدست آوریم؟

دو راه اصلی برای این منظور وجود دارد.

۱ – با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع خرد افراد را جمع‌آوری می‌کنند تا آنرا در بورس اوراق بهادار، وجه نقد و سایر زمینه‌های سرمایه‌گذاری کنند. مکان سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها بسته به نوع صندوق متفاوت است، مثلا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، فقط اقدام به خرید، نگهداری و فروش سهام می‌نمایند. درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری این راهنما را بخوانید

۲ – با سپرده سرمایه به سبدگردان

خدمات سبدگردانی به نوعی شبیه صندوق سرمایه‌گذاری است، با این تفاوت که سبدگردانی به صورت اختصاصی برای شخص انجام می‌شود. میزان سرمایه‌ موردنیاز برای سبدگردانی بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و دارای شرایط خاصی می‌باشد.

تیم سبدگردانی متشکل از افرادی تحصیلکرده و مجرب در زمینه سرمایه گذاری هستند. وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود منظور تمام بازار‌های مالی و فیزیکی است و نه صرفا یک بازار.

پس سبدگردان با توجه به بازده مورد انتظار شما، ریسک مناسب و معقول را برآورد و متحمل می‌شوند تا بازده سبدگردانی بیش از بازدهی سپرده‌گذاری بانکی باشد. همانطور که در مطالب قبلی بیان شد، کارمزد سبدگردانی در حالی از شما اخذ می‌شود که سود سبد شما بیش از سودی باشد که بانک به شما طی یک سال خواهد داد.

پس سبدگردان نه تنها باید سود معادل سود بانکی برای سبد شما محقق کند، بلکه باید سودی فراتر از آن را به دست آورد تا خود بتواند کارمزد دریافت کند. در غیر این صورت حاصل فعالیت یک سال سبدگردان، درآمدی برای آن در بر نخواهد داشت! پس سبدگردان با توجه به تکنیک‌های خاص خود، می‌بایست سودی بیش از سود بانکی را محقق کند.

اگر شما فرد ریسک‌گریزی هستید می‌توانید پول خود را در بانک سپرده کنید. اما باید به یاد داشته باشید اگر بخواهید پول خود را زودتر از موعد یکسال از حسابتان برداشت کنید می‌بایست جریمه آن را پرداخت کنید. یعنی نرخ سود سپرده یکساله دیگر به سرمایه شما تعلق نخواهد گرفت و سرمایه شما مشول نرخ سود سپرده کوتاه مدت می‌شود که بسیار پایین‌تر است.

ارسال نظر