توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با رکود اقتصادی
رکود اقتصادی

آشنایی با رکود اقتصادی

تعریف رکود اقتصادی

رکود چیست؟

رکود اقتصادی کاهش قابل توجهی در فعالیت های اقتصادی است که بیش از چند ماه ادامه دارد. این در تولید صنعتی، اشتغال، درآمد واقعی و تجارت عمده فروشی و خرده فروشی قابل مشاهده است. شاخص فنی رکود اقتصادی دو مرحله متوالی از رشد اقتصادی منفی است که توسط تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اندازه گیری می شود، اگرچه دفتر ملی تحقیقات اقتصادی (NBER) لزوما نیاز به دیدن این اتفاق نمی دهد تا به رکود اقتصادی رسیده باشد.

رکود اقتصادی از جمله خطراتی است که همواره به عنوان یک تهدید در برابر اقتصاد یک کشور قرار دارد. رکود اقتصادی در تعریف ساده به معنی کاهش تقاضا در نسبت با عرضه است. اما در تعریف گسترده‌تر، رکود اقتصادی را می‌توان سقوط فعالیت اقتصاد یک کشور در شش ماه اخیر دانست. اما سقوط چیست؟

 

مقصود از سقوط در اینجا، افت در پنج شاخص زیر می‌باشد:

  1. تولید ناخالص داخلی واقعی
  2. درآمد
  3. اشتغال
  4. تولید
  5. بازار خرده‌فروشی

علائم و عواقب رکود اقتصادی

۱- یکی از مهم‌ترین علائم وقوع رکود اقتصادی، می‌تواند در کارهای تولید عیان گردد. به این صورت که در ماه‌های پیش از وقوع رکود، تولیدکنندگان با دریافت سفارشات زیادی مواجه می‌شوند که تعداد این سفارشات از روی گزارش‌های سفارش کالاهای بادوام می‌تواند اندازه‌گیری شود. اما اگر با گذر زمان، از تعداد این سفارش‌ها کاسته شود از کارهای کارخانه‌ها نیز کاسته می‌شود و تولیدکنندگان مجبور می‌گردند که دیگر کارگری استخدام نکنند. این خود می‌تواند دیگر بخش‌های اقتصاد را نیز دچار رکود و کم‌رونقی کند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با سیگنال خرید و فروش سهام

۲- کاهش رشد اقتصادی می‌تواند به دنبال خود کاهش تقاضای مصرف‌کننده را نیز به همراه داشته باشد. در این زمان، کاهش فروش می‌تواند از گسترش کسب و کار جلوگیری کند و نتیجتاً موجب توقف استخدام کارگران شود. رکود در این شرایط نیز قابل وقوع است.

 

۳- وضعیت ناشی از رکود اقتصادی یک وضعیت ویران‌گر است. در این شرایط، بیکاری افزایش یافته و مردم بیش از پیش تحت فشار واقع می‌شوند. بدیهی است که افزایش بیکاری می‌تواند موجب کاهش شدید خرید مصرف‌کنندگان شود و این خود ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی را به همراه دارد.

برای دریافت آموزش بورس و دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

پیش بینی های رکود و شاخص ها

هیچ راه قابل اطمینانی برای پیش بینی چگونگی و زمان رکود وجود ندارد. اما، به گفته بسیاری از اقتصاددانان، برخی از پیش بینی کننده ها به طور کلی پذیرفته شده اند. زمانی که آنها با هم اتفاق می افتند ممکن است به رکود احتمالی اشاره کنند. اول، قیمت دارایی شروع به کاهش می کند. این شامل قیمت خانه و دیگر دارایی های مالی مانند سهام می شود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با ارزش خالص دارایی

یکی دیگر از پیش بینی های احتمالی بیکاری است. به طور کلی، یک تغییر سه ماهه در نرخ بیکاری و ادعاهای اولیه بیکاری به رکود اشاره دارد. منحنی عملکرد معکوس پیش بینی کننده دیگری نیز است. هنگامی که بازده بلند مدت پایین تر از کوتاه مدت می باشد (۱۰ ساله در برابر اوراق بهادار خزانه داری ۳ ماهه)، رکود اقتصادی رخ خواهد داد. برعکس، یک منحنی مثبت (در جهت مخالف) رشد اقتصادی را نشان می دهد.

 

صرفنظر از دو دوره متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی، اقتصاددانان چندین معیار را برای تعیین اینکه آیا رکود اقتصادی قریب الوقوع یا در حال حاضر در حال وقوع است، ارزیابی می کند. این شاخص ها به دو دسته تقسیم می شوند: شاخص های پیشرو و شاخص های عقب مانده. شاخص های پیشرو قبل از رکود اقتصادی رسما اعلام می شود. شاید شایعترین شاخص پیشرونده در بورس اوراق بهادار باشد.

تاثیرات بلند مدت رکود چیست؟

با وجودی که رکود اقتصادی به عنوان رویدادهای کوتاه مدت به تصویر کشیده شده است، عواقب طولانی مدت از یک دوره رکود اقتصادی وجود دارد. بیکاری بالاتر می تواند به این معنی باشد که افراد و خانواده های تحت تأثیر مجبور هستند صرفه جویی در هزینه های تحصیل یا دستیابی به فرصت های شغلی، خرید یک خانه یا صرفه جویی در روز بارانی را جبران کنند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با صنعت سیمان

کیفیت زندگی و زندگی برای اکثر مردم نیز شروع به کاهش می کنند، که می تواند بر ثبات خانواده ها و سلامت آنها و همچنین سلامت کلی تاثیر بگذارد. کسب و کار نیز شروع به احساس خرج کردن؛ به عنوان مصرف کنندگان هزینه های خود را مسدود می کنند، سود کسب و کار کوچک شروع به کاهش می کند و شرکت های بزرگ می توانند سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه (تحقیق و توسعه) را کنار بگذارند.

دیگر عواقب رکود اقتصادی

کاهش درآمد مالیاتی

افزایش کسری بودجه

وخیم شدن نسبت بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی

کاهش قیمت دارایی‌ها

ارسال نظر