توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با ارزش خالص دارایی
ارزش خالص دارایی

آشنایی با ارزش خالص دارایی

ارزش خالص دارایی(NAV) چیست

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است؛ به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از مواردی که کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد، مفهوم «ارزش خالص دارایی» (Net Asset Value) است
ارزش دارایی خالص NAV ارزش خالص یک نهاد را نشان می دهد و به عنوان ارزش کل دارایی های شرکت و ارزش کل بدهی های آن محاسبه می شود. اغلب موارد در صندوق دو جانبه یا صندوق معامله مبادله (ETF)، NAV، قیمت هر سهم، قیمت واحد در تاریخ یا زمان مشخصی را نشان می دهد. NAV قیمتی است که در آن سهام، واحد وجوه ثبت شده کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) معامله می شود).
از لحاظ نظری، هر موجودیت تجاری مناسب یا محصول مالی که با مفاهیم حسابداری دارایی ها و بدهی ها در ارتباط است، می تواند دارای ارزش افزوده باشد. در زمینه شرکت ها و نهاد های تجاری، تفاوت بین دارایی ها و بدهی ها به عنوان دارایی های خالص یا ارزش خالص یا سرمایه شرکت شناخته می شود.
اصطلاح “NAV” در رابطه با ارزش گذاری و قیمت گذاری صندوق، محبوبیت دارد که با تقسیم تفاوت بین دارایی ها و بدهی ها توسط تعداد سهام واحدها که توسط سرمایه گذاران نگهداری می شود. بدین ترتیب NAV صندوق، ارزش سهام هر سهم صندوق را نشان می دهد که باعث می شود که ارزش گذاری و معاملات در صندوق سهام آسان تر شود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با صنعت سیمان

چرا ارزش خالص دارایی مهم است؟

در حقیقت آشنایی با این مفهوم اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا ارزش خالص دارایی‌ها در واقع همان تغییرات ارزش دارایی‌ها در کنار سود تقسیمی آن‌هاست که بر بازده کل کسب شده از سبد دارایی‌ها تاثیرگذار است.

خرید واحدهای صندوق به معنی سهیم شدن در دارایی‌های صندوق است. ارزش این دارایی‌ها نیز با توجه به شرایط بازار دائماً تغییر می‌کند. برای مثال، بخشی از دارایی‌های صندوق که به سهام شرکت‌ها اختصاص ‌یافته، با نوسانات روزانه سهام، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم‌ شده توسط شرکت‌ها نیز به منابع صندوق اضافه شده و ارزش دارایی‌های آن و به طبع آن ارزش واحدهای خریداری شده را افزایش می‌دهد.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری از کاری بورس با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید

بنابراین دارایی‌های هر صندوق روزانه ارزش‌گذاری می‌شود. اگر بدهی‌های صندوق را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از آن کم کنیم، ارزش خالص دارایی‌های صندوق بدست می‌آید که با تقسیم آن بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV صندوق را بدست بیاوریم.

قیمت صدور و ابطال واحدها نیز براساس NAV تعیین شده و همسو با تغییرات آن نوسان می‌کند. در نهایت سود یا زیان هر سرمایه‌گذار از محل تغییر ارزش واحدهای صندوق مشخص می‌شود

مشاوره سرمایه گذاری

فرمول برای محاسبه ارزش افزوده صندوق ساده است:

NAV = (دارایی ها – بدهی) / تعداد کل سهام برجسته

اقلام صحیح واجد شرایط باید برای دارایی ها و بدهی های یک صندوق گنجانده شود.

NAV برای صندوق های متقابل

برخلاف سهام که قیمت آنها با هر اتفاقی تغییر می کند، صندوق های متقابل در زمان واقعی تجارت نمی کنند. در عوض، صندوق های متقابل براساس دارایی ها و بدهی های پایان روز آنها قیمت گذاری می شوند.

دارایی های صندوق مشترک شامل: ارزش کل سرمایه گذاری صندوق، پول نقد و معادل آن، بدهی ها و درآمد جمع شده است. ارزش بازار این صندوق روزانه یک بار بر اساس قیمت های بسته اوراق بهادار نگه داشته شده در پروژۀ صندوق محاسبه می شود. از آنجا که یک سرمایه ممکن است مقدار مشخصی از سرمایه را در قالب دارایی های پول نقد و مایع داشته باشد، این بخش تحت عنوانی معادل جریان نقدی ثبت می شود.

بدهی ها عبارتند از اقلامی مانند سود سهام یا پرداخت های بهره که در آن روز اعمال می شود، در حالی که درآمد جمع آوری شده به پولی است که توسط صندوق به دست آورده است اما هنوز دریافت می شود. مجموع تمام این اقلام و هر یک از گزینه های واجد شرایط، دارایی های این صندوق را تشکیل می دهند.

تعهدات یک صندوق متعهد معمولا شامل پولی است که به بانک های وام دهنده بدهی، پرداخت های در انتظار و انواع هزینه ها و هزینه های مربوط به اشخاص مختلف مرتبط است. جریان های خروجی ممکن است بسته به افق پرداخت، به عنوان درآمد بلند مدت و کوتاه مدت طبقه بندی شوند. همچنین یک صندوق بدهی شامل هزینه تعلق، مانند حقوق کارکنان، خدمات شهری، هزینه های عملیاتی، هزینه مدیریت، توزیع و بازاریابی هزینه ها، هزینه های عامل انتقال، هزینه های نگهبان و هزینه و حسابرسی دیگر عملیاتی.

NAV به عنوان ابزاری برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری

سرمایه گذاران صندوق اغلب سعی می کنند عملکرد صندوق های متقابل را براساس تفاوت های NAV خود بین دو تاریخ بررسی کنند. به عنوان مثال، یک احتمال مقایسه مهر NAV در ۱ دی به NAV در ۳۱ بهمن، و تفاوت در دو مقدار به عنوان عملکرد یک صندوق سنج را ببینید. با این حال، تغییر در NAV بین دو تاریخ، بهترین نمایندگی از عملکرد صندوق دو جانبه نیست.

صندوق های متقابل معمولا تقریبا تمام درآمد خود را (مانند سود سهام و سود بهره) به سهامداران خود می پردازند. علاوه بر این، صندوق های متقابل نیز ملزم به توزیع درآمد سرپا شده سرمایه به سهامداران هستند. افزایش سرمایه در هر نوع امنیتی برای قیمت بالاتر از قیمت خرید که برای آن پرداخت می شود، به فروش می رسد.

از آنجا که این دو جزء، درآمد و سود، به طور مرتب پرداخت می شود، بر حسب معادله، NAV کاهش می یابد. بنابراین، اگر یک صندوق متقابل سرمایه گذاری و بازده دریافت کند، در مقایسه با دو تاریخ، در ارزش های مطلق ارزش افزوده، منعکس نمی شود.

 

یکی از بهترین اقدامات احتمالی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری، بازده سالیانه کل است که نرخ بازده سرمایه گذاری یا مجموعۀ سرمایه گذاری در یک دوره ارزیابی داده شده است. سرمایه گذاران و تحلیلگران همچنین در نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR)، که نشان دهنده متوسط ​​نرخ رشد سالانه سرمایه گذاری بیش از یک دوره مشخص بیش از زمان یک سال تمام پرداخت های میانی برای درآمد ارائه شده و دستاوردهای خود اختصاص داده است.

ارسال نظر