توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با پرسونا

آشنایی با پرسونا

پرسونا چیست؟

هر کسب و کاری نیاز به شناخت مخاطبین، مشتریان، خریداران، مصرف‌کنندگان و دیگر افراد مرتبط با کسب و کار خود دارد.

عدم شناخت مخاطب هر کسب و کار باعث می‌شود تا نه تبلیغات به نحو مطلوب انجام شود و نه اقدامات مختلف دیگری که برای کسب و کار صورت می‌گیرد.

پرسونا مهم‌ترین پارامتر و ابزاری است که با روش‌های مختلف به هر کسب و کار کمک می‌کند تا شناخت دقیق‌تری نسبت به افراد درگیر با کسب و کار حاصل شود.

حال اینکه پرسونا چیست و به دست آوردن آن به چه پارامترهایی بستگی دارد، موضوع مهم و اساسی است که باید به آن به‌صورت خاص و ویژه توجه شود.

تعریف پرسونا

پرسونا (به انگلیسی Persona) از جمله مواردی است که تعریف‌های متعددی برای آن در مجامع علمی مطرح شده است.

هر حیطه علمی نیز تعاریف خاص خود را در زمینه تعریف و طراحی پرسونا ارائه داده که برخی از آن‌ها مورد اقبال قرارگرفته و برخی دیگر نیز ترد شده است.

به‌طورکلی پرسونا شخصیت‌سازی فرضی و در عین حال کاملا مشخص و واضح از یک فرد نامیده می‌شود که قرار است مخاطب یا مشتری یا فردی درگیر با کسب و کار ما باشد.

این شخصیت‌سازی فرضی از یک فرد، باید قابلیت تطبیق با تعداد بسیار زیادی از مشتریان اصلی و وفادار کسب و کار داشته باشد.

حال برای اینکه بتوانیم شخصیت‌سازی کنیم، نیاز به اطلاعات جامعی در مورد مخاطبین خود داریم.

این اطلاعات باید برگرفته از ویژگی‌های روحی و اخلاقی تا اطلاعات جنسیتی و وضعیت تأهل و حتی الگوهای فکری و رفتاری مخاطب باشد.

دسترسی به چنین اطلاعاتی برای تحلیل و طراحی پرسونا کار سختی به نظر می‌رسد؛ اما با استفاده از برخی ترفندها می‌توانیم بهتر به مقصود خود برسیم.

شاید در نگاه اول، تعریف پرسونا، تعریف سخت و غیرقابل دسترسی باشد و رسیدن به چنین شخصیت فرضی، کاری سخت‌تر!

با این حال کافی است کمی به مخاطبین و مشتریان کسب و کار خود توجه کنید تا به دیدگاه مناسبی نسبت به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

مطمئن هستیم که هنوز دید دقیقی نسبت به پرسونا مخاطب ندارید. تعریف پرسونا از لحاظ تعریف‌های علمی، نمی‌تواند کاربردهای مهم این ابزار حیاتی برای کسب و کارهای امروزی را نشان دهد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : ارزش گذاری به دو روش ارزش جایگزینی و ارزش تصفیه

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره کاری بورس در تماس باشید

پرسونا باید حاوی چه اطلاعاتی باشد؟

پرسونای خوب ویژگی‌های جمعیتی، روان‌شناختی، رفتاری و مبتنی بر نیازِ مشتریان هدف را مشخص می‌سازد. پرسونا باید در یک صفحه جا شود و تصویری لحظه‌ای که درک آن آسان باشد از آرکتایپ مشتری ارائه دهد و حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • نام
 • عکس نمونه
 • جمله‌ای که مهم‌ترین دغدغه آنها را نشان دهد
 • عنوان شغلی
 • ویژگی‌های جمعیت شناختی
 • نیازها/اهداف
 • انگیزه‌ها و نگرش‌های مرتبط
 • وظایف و رفتارهای مرتبط
 • درماندگی‌ها/نقاط درد مرتبط با راه‌حل‌های موجود
 • سطح مهارت یا دانش تخصصی در زمینه مرتبط (مانند مهارت‌های کامپیوتری)
 • زمینه یا محیط استفاده از محصول (برای مثال، کار با لپ‌تاپ در محل کار شلوغ و پر سر و صدا یا استفاده از تبلت روی مبل خانه)
 • بخش خاصی از چرخه حیات پذیرش تکنولوژی مرتبط با گروه محصول شما که مشتری عضو آن است
 • و هرگونه ویژگی برجسته دیگر

دو نکته در این لیست که موجب جذابیت پرسونا می‌شوند، عکس مشتری فرضی و جمله‌ای است که مهم‌ترین موضوع برای مشتری را بیان می‌کند. اعضای تیم شما معمولاً نام، عکس و این جمله را بیشتر از همه به خاطر می‌سپارند؛ خصوصاً وقتی‌که پرسونا را مرور نمی‌کنند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با بورس انرژی

پرسونا

مشکلات  و سختی‌های تهیه پرسونا

تیم‌های بسیاری موفقیت را با پرسونا تجربه کرده‌اند. بااین‌حال، پرسونا برای برخی افراد نتیجه‌بخش نبوده است. این افراد اغلب کاربرد پرسوناهای با کیفیت بالا را در فرایند طراحی کاربرمحور ندیده‌اند. مانند هر ابزار دیگری، ممکن است پرسونا نیز به‌درستی بکار برده نشود.

پرسونا های ضعیف ممکن است تهی از همه یا برخی از اطلاعات کلیدی باشند، بد نوشته شده باشند یا به‌جای استفاده از داده‌های واقعی به دست آمده از مشتریان، تنها بر اساس حدس و گمان ساخته شده باشند. در عوض برخی دیگر ممکن است مملو از جزئیات زائدی باشند که اساساً هیچ ارزش افزوده‌ای ندارند. برای اینکه یک پرسونا مفید باشد باید واقع‌بینانه باشد و اطلاعاتی را فراهم کند که به تصمیم‌گیری‌های طراحی محصول کمک می‌کند.

تولید پرسونا نباید باعث کندی فرایند تولید محصولتان شود و نباید زمان زیادی را صرف تلاش برای ایده‌آل کردن پرسونایتان کنید.

در عوض بایستی به آن به‌عنوان اولین پیش‌نویسی نگاه کنید که بعدها بطور مداوم آن را اصلاح خواهید کرد. هیچ تیمی با پرسونایی جامع و کامل کارش را شروع نمی‌کند. این پرسونا نتیجه تکرار چندین‌باره فرایند کشف مشتری است. در طول زمان، با یادگیری بیشتر اعتبار پرسونای خود را بهبود خواهید بخشید.

حتی اگر یک پرسونا خوب نوشته شده باشد، سایر افراد تیم محصول ممکن است آن را نادیده بگیرند. آن‌ها باید هنگام تصمیم‌گیری‌های حین طراحی محصول و ارزیابی طراحی پیشنهادی به پرسونا مراجعه کنند. اگر افراد تیم از پرسونا استفاده نمی‌کنند، بایستی تلاش کنید پرسونا، فواید آن و نحوه استفاده از آن را به آنها آموزش دهید.

شرکت‌هایی هم وجود دارند که بعد از ساختن پرسونا صحبت کردن با مشتریان را متوقف می‌کنند. در این صورت با گذشت زمان، شرکت ارتباطش را با مشتریان از دست می‌دهد؛ مخصوصاً زمانی که افراد جدید به تیم محصول اضافه می‌شوند. پرسونا یک ابزار عالی است. بااین‌حال هیچ‌گاه جایگزین صحبت دائمی با مشتریان نمی‌شود.

مشاوره سرمایه گذاری

پرسونای بازاریابی، خریدار یا مشتری چیست؟

پرسوناهای بازاریابی، یک سری کاراکترهای خیالی هستند که الگوهای رفتاری، اهداف، نیازها و ویژگی‌های شخصیتی بسیار نزدیک به مخاطبان ایده‌آل ما دارند.

بازاریابان و بیزینس‌های حرفه‌ای برای شناخت مخاطبان و جلب کردن توجه آن‌ها از طراحی پرسونا شروع می‌کنند. پرسونا کمک می‌کند تا بدانید مشتری‌تان چه رفتارهایی دارد، واکنش‌های او به مسائل مختلف چگونه است، موانع ذهنی که او را در برابر شما دلسر می‌کنند کدامند، چه اهدافی دارند، چه چیزهایی نیاز دارند و در نهایت شما در قبال آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید. بعد از شناخت مخاطب است که می‌توانید برنامه بازاریابی موثری ترتیب دهید، نیازهای مخاطب را برطرف و او را به یکی از مشتریان وفادار برندتان تبدیل کنید.

مفهوم پرسونای منفی

از آنجا که پرسونای خریدار، نماینده‌ی مشتری‌ ایده‌آل شماست، پرسونای منفی یا مطرود نماینده‌ی کسی است که نمی‌خواهید مشتریتان باشد. برای مثال پرسونای منفی می‌تواند شامل افراد حرفه‌ای و متخصصی باشد که سطح کاری‌شان بسیار بالاتر از محصولات یا خدماتی است که شما ارائه می‌دهید، دانشجویانی که تنها برای انجام تحقیقات‌شان سراغ محصولات شما می‌آیند یا مشتریان بالقوه‌ای که جذب آنها (به خاطر میانگین قیمت پایین، تمایل آنها برای تنوع یا نبود تمایل برای خرید مجدد از شرکت شما) هزینه‌ی بسیار زیادی برای شما دارد.

ارسال نظر