توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با تاثیر نرخ دلار بر بازار بورس

آشنایی با تاثیر نرخ دلار بر بازار بورس

افزایش نرخ دلار چه تاثیری بر بورس دارد؟

برای آشنایی کامل با تاثیر دلار بر بورس در اددامه با ما همراه باشید

دلار سالهای زیادی است که به عنوان ارز شناخته شده در بازارهای جهانی و اقتصاد بین الملل در حال معامله و رد و بدل است و یکی از مهمترین روشهای محاسبه نرخ دلار حقیقی یا ارزش ذاتی دلار، تعدیل نرخ ارز اسمی بر اساس مابه التفاوت تورم داخلی و امریکاست.

دلار سال‌های زیادی است که به عنوان ارز شناخته شده در بازارهای جهانی و اقتصاد بین الملل در حال معامله و رد و بدل است. از این جهت حدود ۴۰ سال پیش شاخصی به نام شاخص دلار در آمریکا تعیین شد که ارزش دلار را در مقابل شش ارز جهانی (یورو، ین ژاپن، پوند بریتانیا، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس) و معتبر دیگر می‌سنجد، یکی از مهمترین روش‌های محاسبه نرخ دلار حقیقی یا ارزش ذاتی دلار، تعدیل نرخ ارز اسمی بر اساس مابه‌التفاوت تورم داخلی و امریکا است.

 خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با نقدینگی

از این جهت که بازار سهام ایران رابطه تنگاتنگی با قیمت محصولات جهانی دارد و محصولات جهانی با دلار معامله و ارزشگذاری می شوند، تغییرات ارزش ارز پایه برای معامله نیز بر قیمت آن کالا یا محصول تأثیر‌گذار است. پس می‌توان گفت که این دو (شاخص دلار و بورس ایران) همبستگی نزدیکی با یکدیگر دارند که این موضوع می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارزش سهام شرکت‌های بورسی را تحت تاثیر قرار دهد:

 

۱- تاثیر مستقیم افزایش قیمت دلار بر ارزش سهام شرکت‌های بورسی

 

از نگاه خیلی از کارشناسان سهام شرکت‌های صادرات محور با رشد و در مقابل سهام شرکت‌های واردات محور با کاهش همراه خواهد شد.

 خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آموزش دو اندیکاتور RSI و ADX

صنایع صادرات محور

 

آن دسته از شرکت‌های پذیرفته شــده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که صادراتی هستند و با نرخ های جهانی قیمت‌گذاری می‌شوند (همانند صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، فلزی، معدنی و …) سودآوری بهتری خواهند داشت و همچنین سایر شرکت‌ها از بابت افزایش نرخ های احتمالی پس از رشد دلار تعدیلات مثبت بسیار خوبی خواهند داد.

صنایع واردات محور

سهام شرکت‌هایی که مواد اولیه آنها از خارج کشور تامین می شود مانند برخی خودرویی‌ها، صنایع دارویی و غذایی و نیز حمل‌و‌نقلی‌ها از این موضوع تاثیر منفی می‌پذیرد، چرا که قیمت و هزینه تمام شده محصولات در این حوزه افزایش می‌یابد. البته به طور کلان با افزایش نرخ ارز نه تنها قیمت کالاهای وارداتی افزایش می‌یابد، بلکه قیمت برخی کالاهای تولیدی داخل کشور هم با افزایش مواجه می‌شود؛ چرا که این رخداد یعنی تضعیف پول ملی در مقابل ارزهای خارجی که تورم را در پی خواهد داشت.

مشاوره سرمایه گذاری

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری کافیست با شماره های کاری بورس در تماس باشید

 ۲- تاثیر غیر‌مستقیم افزایش قیمت دلار بر ارزش سهام شرکت‌های بورسی

بیش از نیمی از شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه ایران به نوعی به صورت مستقیم با اقتصاد بین الملل و به خصوص قیمت کالاهای جهانی در ارتباط هستند و همچنین بسیاری از شرکت های دیگر بازار سرمایه ایران به صورت سرمایه گذاری و هلدینگی  (سهامدار شرکت‌های بورسی) فعالیت می کنند که می‌توان گفت به صورت غیر مستقیم با قیمت‌های جهانی محصولات در ارتباط هستند.

 خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با اندیکاتور MFI

از طرفی از آنجا که اقتصاد و بورس ایران وابستگی بسیاری به قیمت نفت دارد و واحد فروش آن به صورت ارزی است، پس با تغییرات واحد ارزی فروش نفت، وضعیت کلان اقتصادی تغییر و موجب تغییر بازدهی بازار سهام خواهد شد. موضوع افزایش نرخ دلار از این جهت برای بنگاه‌های تولیدی قابل توجه است که در برخی موارد می تواند هزینه تولید را در شرکتها افزایش دهد.

تأثیر نوسان دلار بر بورس

یکی از مهمترین ویژگیهای بازار سرمایه نوسان پذیری و عدم قابلیت پیش بینی آن اســت. به همین جهت بررسی وضعیت آینده این بازار برخلاف بازارهای موازی نظیر بانک، سکه و طلا، مسکن و… بسیار سخت است چرا که عدم قطعیت در ذات این بازار است. از آنجایی که فاکتورهای اقتصادی در کشور روند ثابتی ندارند و پیش بینی پذیر نیستند، پیش بینی آینده بازار سرمایه در داخل کشور نیز به مراتب سخت تر است، علاوه بر آن در برهه زمانی فعلی اقتصاد جهانی نیز متلاطم است که این موضوع نیز تحلیل ها پیرامون آینده بازار را پیچیده تر می کند. فاکتورهای بسیار زیادی جهت بررسی آینده بازار وجود دارد که در اینجا دو مورد از مهمترین فاکتورها مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

 

نرخ دلار در حال حاضر در محدوده ۳۹۰۰ تومان قرار دارد که نسبت به رقم ابتدای سال کرده است. در حال حاضر تحلیل های بسیار زیادی مبنی بر واقعی بودن یا نبودن این نرخ وجود دارد. با بررسی فاکتورهای مختلفی میت وان نرخ ارز را پیش بینی کرد. یکی از این فاکتورها پیش بینی قیمت ارز بر اساس نرخ تورم کشور است، عامل دیگر پیش بینی نرخ ارز بر اساس میزان صادرات و واردات کشور است، مقدار و میزان فروش نفت نیز میت واند تخمین مناسبی برای کسری بودجه دولت و قیمت ارز باشد، اما یکی از مهمترین روشهای محاسبه نرخ دلار حقیقی یا ارزش ذاتی دلار، تعدیل نرخ ارز اسمی بر اساس مابه التفاوت تورم داخلی و امریکاست. در این روش انتخاب سال مبنا از اهمیت راهبردی برخوردار است.

 

بهترین زمان برای تعیین سال مبنا

سالی است که عرضه و تقاضای ارز بدون دخالت دلار نفتی تعیین شده باشد. برخی از تحلیلگران سال ۱۳۴۰ ، برخی دیگر ابتدای انقلا و برخی نیز سال ۱۳۸۰ را سالی مناسب می دانند. اگر در دهه ۶۰ و ۷۰ مبنای محاسبه سال پایه قیمت دلار قرار گیرد تفاوت تورم داخلی و امریکا ارقامی بالای ۶ هزار تومان را برای قیمت واقعی دلار رقم می زنند و چنانچه سالی همانند ۱۳۵۹ سال پایه در نظر گرفته شود، رقم فعلی دلار همان ارزش ذاتی آن است.

آموزش سرمایه گذاری

ایندکس دلار و رابطه آن با بورس ایران

مقدمه ای از ایندکس دلار

شاخص دلار آمریکا (USDX) ارزش دلار آمریکا را در مقایسه با یک سبد متشکل از ۶ ارز بین المللی دیگر نشان میدهد. این شاخص در سال ۱۹۷۳ عنوان شد.این شاخص با ارزشی برابر با ۱۰۰ واحد و در بازار قراردادهای فیوچر آمریکا معامله می شد. شاخص دلار نشان دهنده یک میانگین وزنی هندسی از مقایسه دلار با ۶ ارز زیر میباشد :

(Euro (EUR) ،Japanese yen (JPY) ،British pound (GBP) ،Canadian dollar (CAD) ،Swedish crown (SEK) ،Swiss franc (CHF

دلایل تغییر ایندکس دلار

همانطور که ذکر شد ایندکس دلار، ارزش این ارز را نسبت به ۶ ارز دیگر می سنجد. این شاخص در بورس های امریکا مورد معامله قرار می گیرد و ارزش آن پایین و بالاتر از عدد ۱۰۰ در نوسان است. هر گاه شاخص دلار بیش از ۱۰۰ باشد به این معنا است که به صورت متوسط ارزش دلار از ۶ ارز دیگر بیشتر شده است و برعکس این موضوع نیز مصداق دارد.

ایندکس دلار به دلایلی ممکن است تغییر نماید و از ارزش آن کاسته یا به آن افزوده شود. از جمله آن دلایل می توان به تغییرات نرخ بهره(سود) آمریکا و کشورهای مالک ۶ ارز اشاره نمود. همچنین تغییرات سیاسی هم می تواند بر این موضوع تأثیر گذار باشد. تراز تجاری(تفاوت واردات و صادرات) و تورم که می تواند تقاضا برای ارز آن کشورها را تغییر دهد نیز در این موضوع موثر واقع می شود.

ایندکس دلار و رابطه آن با بورس ایران

همانطور که می دانید، بیش از نیمی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه ایران به نوعی با اقتصاد بین الملل و به خصوص قیمت کامودیتی ها(کالاهای جهانی) در ارتباط هستند. همچنین بسیاری از شرکت های دیگر در بازار سرمایه ما به صورت سرمایه گذاری و هلدینگی فعالیت می نمایند که می توان گفت به صورت غیر مستقیم با قیمت های جهانی محصولات در ارتباط هستند. صنایعی همچون شیمیایی و پتروشیمی با سهم بیش از ۲۰% ارزش بازار و فولاد و سنگ آهن با سهم بیش از ۱۸% بازار و … از قیمت های جهانی محصولات تبعیت می کنند.

 خواندن این مقاله به شما پیشنهاد میشود : آشنایی و آموزش اندیکاتور ایچیموکو

از طرفی می دانیم که کامودیتی ها عمدتاً با دلار معامله و ارزشگذاری می شوند. هر کالایی که با دلار یا هر ارز دیگری مبادله شود از طرفی قیمت آن وابسته به عرضه و تقاضای محصول است و از طرفی دیگر تغییرات ارزش ارز پایه برای معامله نیز بر قیمت آن کالا یا محصول تأثیر گذار است. به عنوان مثال، شمش فولادی بر اساس دلار معامله می شود و قیمت آن حدود $۳۹۰ است. حال با فرض ثبات همه عوامل، اگر ارزش دلار یا ایندکس آن دچار تغییر شود، قیمت شمش جهانی هم به واسطه این تغییرات، نوسان خواهد داشت. اما این دو رابطه عکس با یکدیگر خواهند داشت. یعنی زمانی که ارزش دلار(یا شاخص آن) افزایش می یابد، قیمت محصول مثل فولاد کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر