توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با اندیکاتور MFI
اندیکاتور MFI

آشنایی با اندیکاتور MFI

آشنایی با اندیکاتور MFI

اندیکاتور MFI  مخفف کلمات Money Flow Index است که در به معنی شاخص جریان ( گردش) نقدینگی است. MFI در واقع اسیلاتوری است که با استفاده از قیمت و حجم معاملات ساخته می شود و معمولا به عنوان RSI وزن داده شده با حجم شناخته می شود،  این اندیکاتور شاخص جریان نقدینگی مثل اندیکاتور ها بین ۰ تا ۱۰۰ نوسان می کند و زمانی که تقاضا زیاد شده و قیمت رشد می کند به سمت بالا صعودی می شود و زمانی که قیمت افت کرده به عرضه زیاد می شود به سمت پائین نزول می کند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : سرمایه گذاری با پول کم

جالب است بدانید این اندیکاتور دقیقا مثل اندیکاتور RSI است (این اندیکاتور بعد آموزش داده خواهد شد ) و تنها تفاوت محاسبه ای آن در استفاده از حجم در فرمول آن است. در مورد RSI زمانی که این اندیکاتور به بالای مرز ۷۰ و یا زیر مرز ۳۰ قرار می گیرد به ترتیب اشباع خرید و اشباع فروش رخ می دهد که در مورد اندیکاتور mfi این موضوع به ترتیب اعداد ۸۰ و ۲۰ را شامل می شود و زمانی که مقدار MFI به بالای ۸۰ نفوذ می کند حالت اشباع خرید و زمانی که به زیر ۲۰ می رود اشباع فروش است ، در شکل زیر ظاهر نوسان این اندیکاتور را در سهم این خودرو ( خودرو) می بینید . شکل زیر نرم افزار تحلیلی آمی بروکر ( Amibroker ) است.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری میتوانید با شماره کاری بورس در تماس باشید

آموزش سرمایه گذاری

کاربرد های اندیکاتور MFI

این اندیکاتور همانند اندیکاتور RSI می توانند ناحیه های اشباع خرید و فروش را به شما نشان دهد که ورود و خروج از این ناحیه های هر یک سیگنال خاصی در این اندیکاتور محسوب می شود. در شکل بالا اگر دقت کنید می بینید زمانی که اندیکاتور از ناحیه اشباع خارج شده است روند سهم حتی برای کوتاه مدت هم که شده تغییر کرده است.از طرفی از این اندیکاتور می توان برای کشیدن خط روند نیز بهره برد ، زمانی که برای این اندیکاتور خط روند می کشید می توانید در ناحیه هایی که این خط روند ها شکسته می شود سیگنال ورود و خروج از سهم بگیرید.

نحوه ترسیم این خط روند ها و چگونگی استفاده از آن در کنار تحلیل تکنیکال کاربردی می تواند به شدت قدرت بالایی به شما در انتخاب ناحیه های ورود و خرج از سهم بدهد. همچنین استفاده از این اندیکاتور برای یافتن واگرایی مثبت و منفی در سهام نیز استفاده می شود. در شکل زیر واگرایی مثبت اندیکاتور MFI در سهم ایران خودرو باعث رشد قیمتی سهم شده است.

دیگر کاربردها

ارزش های ذاتی شاخص توسط میله های نمودار ستونی نشان داده می شوند که در عین حال سنجش شاخص و حجم متحرکها با رنگ های مختلف ارائه داده می شوند که به نوبۀ خود برای قرائت علائم شاخص حیاتی هستند.

شاید خواندن این مقاله برای شما جالب باشد : آشنایی با اندیکاتور باند بولینگر

• ستون سبز رنگ – شاخص تسهیل بازار و حجم، هر دو بالا هستند.
• افزایش فعالیت معامله به معنای شدت گرفتن حرکت بازار است. در این حالت ممکن است به روند ملحق شویم.
• ستون آبی رنگ – شاخص تسهیل بازار، بالا و حجم پایین است.
• علی رغم افت حجم، حرکت ادامه دارد. روند به زودی وارونه خواهد شد.
• ستون صورتی رنگ – شاخص تسهیل بازار پایین و حجم بالا است.
• حرکت نزولی علی رغم افزایش حجم احتمالاً نشانگر شکستن ۱۸۰ درجه ای به شکل U است.
• ستون قهوه ای رنگ – شاخص تسهیل بازار و حجم، هر دو پایین هستند.
• بازار دیگر تمایلی به جهت کنونی ندارد و به دنبال علائمی از یک گسترش در آینده است.

هدف اندیکاتور MFI

شاخص گردش پول (MFI) یک اندیکاتور تحلیل تکنیکی است که با مقایسۀ افزایش ها و کاهش های قیمت در یک بازدۀ زمانی، ورود پول به یک سرمایۀ معین را تخمین می زند و در عین حال حجم های معامله ای را نیز در نظر دارد.

ارسال نظر