توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  پیوت مینور و ماژور در تحلیل تکنیکال
پیوت مینور و ماژور

پیوت مینور و ماژور در تحلیل تکنیکال

برای درک بهتر پیوت مینور و ماژور در تحلیل تکنیکال در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل از تمامی جنبه ها با پیوت مینور و ماژور در تحلیل تکنیکال آشنا شوید.

آشنایی با پیوت مینور و ماژور و روش های تشخیص آنها

پیووت ها و یا نقاط سقف و کف از او‌لین مباحثی اند که بایستی در اموزش های تحلیل تکنیکی مطرح شوند . البته در بسیاری از کلاس ها انچنان که باید و شاید بدان پرداخته نمیشود و همین دستور موجب می شود که دانشجوها در بررسی های خویش زیاد بدان اهمیت ندهند

یکی از مباحث مقدماتی و ظریف تکنیکال که به نظر من باید در جلسه اول هر کلاس تکینکالی تدریس و تشریح شود مبحث پیوت هاست، اما متاسفانه به دلیل این که در کتاب جان مورفی مطرح نشده در خیلی از کلاس ها بیان نمی شود و این عدم بیان موجب ایجاد مشکل در خیلی از نمودار های فعالان تکنیکال شده است.

آشنایی با پیوت

هر تکنیکالیستی برای شروع تحلیل نیاز دارد تا یک سری نقاط رو به عنوان نقاط مهم شناسایی و بر اساس این نقاط روند ها رو تشخیص و یا ابزار ها رو رسم کنه در علم تکنیکال به این نقاط کلیدی پیوت میگیم. پیوت ها نقاطی هستن که چرخشها و تغییر جهت ها در آنها شکل میگیرد. به عبارت علمی تر پیوت مجموعه سه کندل هم راستاست که در جهت خلاف روند قبلی شکل میگیرند.

در روز معاملاتی بعد، انجام گرفتن معاملات بالاتر از نقطه پیوت، به منزله تمایل به صعودی بودن بازار دارد و معاملات در قیمت پایین از نقطه پیوت، حاکی از وجود تمایل نزول در بازار است.

پیوت ها به دو دسته تقسیم بندی میشن: پیوت های مینور و پیوت های ماژور

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری کافیست با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

پیوت‌های مینور

پیوت‌هایی هستند که برگشت قیمتی محدودی را شاهد هستیم و در اصطلاح عام نوسانات کوچک خطاب‌شان می‌کنیم که مورد علاقه نوسان‌گیران است. اصلاح‌های کوچکی که در آن‌ها شاهد توقف کوتاه‌مدت روند اصلی هستیم و از دید تکنیکال ارزش و اعتبار خاصی ندارند و ما نباید این نقاط را مرجعی برای رسم خط روند یا الگوها قرار بدیم.

پیوت‌های ماژور

برگشت‌های بزرگی هستند که در این نقاط ، معمولا جهت روند عوض می‌شود. ( روندهای نزولی تبدیل به روند‌های صعودی و یا بلعکس می‌شوند) این نقاط مهم باید توسط تکنیکالیست شناسایی و بر اساس انها خط روند‌ها و کانال‌ها و یا الگوها رسم شوند. پس به عبارت ساده‌تر پیوت‌های مینور نوسانات کوتاه و بی‌اعتباری هستند که در تعیین الگوهای نموداری نقش موثری ندارند و ما باید از آنها چشم‌پوشی کنیم.

همچنین در هنگام ترید کردن باید مراقب باشیم که در تله این نوسانات کوتاه نیفتیم چرا که این نقاط خلاف روند اصلی هستند ولی پیوت‌های ماژور نقاط با اهمیتی هستند که ما باید حداکثر سعی‌مان را بکنیم تا این نقاط را شناسایی کنیم چرا که در این نقاط روندها تغییر جهت می‌دهند و هدف ما هم ترید کردن در جهت روندهای تازه شکل گرفته و رسم الگو و ابزارها بر روی این نقاط مهم هست.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با تحلیل بنیادی

مشاوره سرمایه گذاری

پیوت‌های ماژور را چگونه شناسایی کنیم ؟

برای شناسایی ماژورها بهترین ابزار چشم است.یعنی به کمک چشم انسان می تواند بیشتر ماژورها را تشخص دهد اما برای فیلتر کردن اشتباهات می توان این دو ویژگی خاص پیوتهای ماژور را در نظر داشت:

 

۱. در این نقاط تغییر فاز مکدی شکل می‌گیرد

۲. روند جدید شکل گرفته در نقطه ماژور ۳۸ درصد روند قبلی رو اصلاح می‌کند

باید توجه داشته باشیم که پیوت‌های ماژور در انتهای یک روند شکل گرفته و روند جدیدی رو شروع می‌کنند. توجه داشته باشید که برای شناسایی نقاط معتبر باید هر دو شرط در کنار هم رعایت شده باشد.

اما من در طی این سال‌ها به یک نکته جالب دیگر نیز رسیده‌ام و ان این که برای پیدا کردن پیوت‌های ماژور علاوه بر مکدی ما می‌توانیم از اسیلاتورها (توجه کنید گفتیم اسیلاتور و نه اندیکاتور ) کمک بگیریم. می‌توان از دی تی اسیلاتور استفاده کرد به این شکل که در نگاه اول برای پیدا کردن سریع نقاط ماژور معتبر نقاطی که در آنها دی تی اسیلاتور در محدوده اشباع خرید یا فروش چرخش داشته را علامت‌گذاری می‌کنیم، معمولا در این روش ۷۰ درصد پیوت‌های ماژور معتبر شناسایی می‌شوند.

باز هم تاکید می‌کنم که در علم تکنیکال ما مجاز نیستیم به هیچ عنوان هیچ ابزاری رو بر روی مینورها رسم کنیم حتما باید ابزارها، واگرایی‌ها، پترن‌ها، چنگال‌ها، فیبوها بر روی ماژور رسم بشوند. تنها می‌توانیم در روندهای خنثی مینورها رو در غالب کانال‌های کوچک نشان دهیم.

توجه داشته باشید که پولبک‌ها هم به صورت استثنا معمولا مینور هستند و توجه داشته باشید که روش‌های زیادی برای شناسایی پیوت معرفی شده اما ساده‌ترین و پر کاربردترین روش روش دیداری هست که امروز معرفی کردیم.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد:  آربیتراژ در بازار بورس

به طور کلی :

پیوت سقف: کندلی که نسبت به دو کندل قبل و بعد از خود بیشترین قیمت را داشته باشد اطلاق میگردد.

پیوت کف:  کندلی که نسبت به دو کندل قبل و بعد از خود کمترین قیمت را داشته باشد اطلاق میگردد.

پیوت مینور: پیوت هایی که بر روی موجهای کوچک یک روند شکل گرفته شده باشند نامیده میشوند در واقع نوسانات کوچک بازار هستند که در جهت روند اصلی هستند.

پیوت ماژور:  پیوت هایی که بر روی موجهای بزرگ یک روند شکل گرفته شده باشند نامیده میشوند و نقاطی هستند که قیمت  و روند بازار را بر میگردانند، شناسایی این نقاط برای تکنیکالیست ها مهم می باشد چرا که براساس این نقاط خطوط روند، کانال و یا الگوها و یا هر ابزار ترسیمی دیگری توسط تکنیکالیست ها رسم میشوند. تکنیکالیست ها به هیچ عنوان نباید بر روی مینورها ابزاری را رسم نمایند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد: زمان فروش سهام

آموزش سرمایه گذاری

سطوح پیوت پوینت ها

برای محاسبه سطح پیوت پوینت در هر بازی زمانی از فرمول زیر استفاده میکنیم

P.P= (High+Low+2*close)/4

HIGH :  بیشترین قیمت

LOW :  کمترین قیمت

CLOSE: قیمت بسته شدن سهم در آخرین روز دوره زمانی

سطوح پیوت را برای هر دوره زمانی میتوان مورد استفاده قرار داد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد سطح پیوت سالانه را حساب کنیم کلیه دیتاها باید مربوط به سال گذشته باشد.

به عنوان مثال اگر بالاترین قیمت یک سال گذشته ۴۵۰ تومان و کمترین قیمت آن ۳۴۰ تومان و قیمت بسته شدن سهم در آخرین روز سال ۳۹۰ تومان باشد سطح پیوت سالیانه سهم طبق فرمول بالا ۳۹۲تومان خواهد بود.

در کل سهامی که بالاتر از سطح پیوت سالانه خود معامله میشوند دارای ریسک پایین تری می باشند و باید به دنبال فرصت های معاملاتی خرید در آن بود .

سرمایه گذارانی که دیدگاه میان مدت و بلندمدت در هم دارند بهتر است از سطح پیوت سالیانه برای خرید سهام استفاده کنند .

تشخیص سطوح حمایت و مقاومت با استفاده از پیوت پوینت ها

با استفاده از پیوت پوینت ها میتوان یک سری سطوح حمایت و مقاومت را در نمودار تعیین کرد که برای خرید و فروش سهم بسیار کارا می باشد. سطوح حمایت و مقاومت با استفاده از پیوت پوینت به صورت زیر تعیین می شوند .

 

سطوح مقاومت :

R1= ( 2 * PP ) – L

(R2 = PP + ( H – L

(R3 = L + 2 * ( H – PP

 

سطوح حمایت :

S1= ( 2 * PP ) – H

(S2 = PP – ( H – L

(S3 = L – ۲ * ( H – PP

ارسال نظر