توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  تحلیل تکنیکال   /  آشنایی و آموزش اندیکاتور ایچیموکو

آشنایی و آموزش اندیکاتور ایچیموکو

آموزش اندیکاتور ایچیموکو

اندیکاتور ایچیموکو اولین بار توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام Goichi Hosoda درسال ۱۹۳۰  طراحی شده است  . در نگاه اول این اندیکاتور کمی پیچیده به نظر می رسد اماجزء اندیکاتورهای پرکاربرد و مفید محسوب می گردد و سیگنال هایی که از آن بدست می آید به خوبی تعریف شده است .  Ichimoku Kinko Hyo ترجمه شده one look equilibrium chart می باشد . مفهوم این جمله اگر بخواهیم بیان کنیم به این صورت است که تحلیلگران با نگاه کردن به نمودار می توانند روند را شناسایی کنند سپس به دنبال سیگنال های خرید و فروش باشند .

کندل های ژاپنی یا نمودارهای شمعی تقریباً برای تمامی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار فارکس اصطلاح شناخته شده‌ای است. این سبک از تحلیل تکنیکال به قدری محبوبیت دارد که از مؤسسات سرمایه‌گذاری گرفته تا سرمایه‌گذاران خرد از کندل های ژاپنی برای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند.

کاربردهای اندیکاتور ایچیموکو

۱. شناسایی روند سهم

۲. بررسی نقاط حمایت و مقاومت

۳. شناسایی جهت و قدرت روند

۴. بدست آوردن اطلاعات مهم از سهم در بازه زمانی کوتاه

۵. سیگنال های مبنی بر ورود و خروج از سهم

۶. مشخص کردن حد ضرر

۷. شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم

محبوبیت کندل های ژاپنی به خاطر شکل ظاهری یا کاربرد ساده آن‌ها نیست. این کندل ها واقعاً کاربردی هستند و در سریع‌ترین زمان اطلاعات مفیدی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

ژاپنی‌ها سابقه طولانی در حرفه معامله‌گری دارند و می‌توان گفت که ژاپنی‌ها بنیان‌گذار تحلیل تکنیکال هستند. ژاپنی‌ها چند قرن پیش از آمریکایی‌ها از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی قیمت برنج استفاده می‌کردند. در این بخش از دوره آموزشی ما می‌خواهیم با سبک نسبتاً جدیدی از تحلیل تکنیکال آشنا شویم.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با تحلیل بنیادی

اجزا نمودارهای ابری در اندیکاتور ایچیموکو هم عبارت‌اند از:

۱. تنکانسن – Tenkan Sen (میانگین متحرک کوتاه یا قرمز رنگ): این خط به خط برگشت معروف می باشد . نحوه محاسبه به این صورت می باشد که میانگین بیشترین و کمترین قیمت را در بازه زمانی ۹ روزه محاسبه می کنند.

۲. کیجون سن – Kijun Sen (میانگین متحرک بلند یا آبی رنگ) : به این خط ، خط استاندارد گفته می شود . نحوه محاسبه به این صورت است که میانگین بیشترین قیمت را با کمترین قیمت در دوره زمانی ۲۶ روزه محاسبه می کنند .

۳. چیکو اسپن – Chikou Span (نمودار خطی قیمت یا خط سبز رنگ) : این خط به خط تاخیری شناخته می شود و نحوه محاسبه آن به این صورت می باشد که قیمت بسته شدن امروز نمایانگر قیمت ۲۶ روز گذشته می باشد .

۴. سنکو اِی – Senkou A (خط قهوه ای پر رنگ – برآورد ۲۶ کندلی میانگین‌های تنکن سن و کیجون سن)

۵. سنکو بی – Senkou B (خط آبی روشن – برآورد ۲۶ کندلی میانگین اوج و کف قیمتی ۵۲ کندل اخیر)

۶. کندل های شمعی

اندیکاتور ایچیموکو

هر چند در اکثر منابع ایچیموکو تنها به پنج جز اول اشاره شده، اما معامله‌گران بایستی توجه داشته باشند که جز ششم ایچیموکو، کندل های شمعی است. معمولاً معامله‌گران تازه‌کار در اولین نگاه به نمودارهای ابری گیج می‌شوند و فکر می‌کنند که این نمودارها به‌قدری پیچیده هستند که شاید ارزش کار کردن نداشته باشند. همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، ایچیموکو یک نوع نمودار است و نباید مثل اندیکاتور با آن برخورد کرد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری کافیست با شماره کاری بورس در تماس باشید

نحوه اضافه کردن اندیکاتور در نرم افزار

اضافه کردن اندیکاتور

شناسایی روند به وسیله خط Tekan sen و خط Kijun sen

روند صعودی : هرگاه Tekan sen ، خط Kijun sen را به سمت بالا قطع کند شاهد صعودی شدن روند هستیم . به مثال زیر توجه نمایید :

اندیکاتور ایچیموکو

روند نزولی : هرگاه Kijun sen ، خط Teken sen را به سمت بالا قطع کند شاهد نزولی شدن روند سهم می باشیم . به مثال زیر توجه نمایید :

آموزش اندیکاتور ایچیموکو

تفاوت ایچیموکو با موینگ اوریج

سوالی که ممکن است برای خیلی از شماها تا اینجا پیش آمده باشد که کیجنسن و تنکسن چه فرقی با مووینگ اوریج ها میتواند داشته باشد؟

 

اگر به عنوان مثال یک مووینگ اوریج ۹ را روی چارت نصب کنید خواهید دید که نوع حرکت آن تقریبا مثل تنکسن است. از نگاه کلی همین مووینگ اوریج ۹ با تنکنسن در ایچیموکو در نشان دادن مسیر حرکت مارکت هم زبان هستند اما فرق بسیار بارزتر خطوط کیجنسن و تنکسن با مووینگ اوریج ها در دادن ساپورت و ریزستنس های موقت و فوق العاده است که میتوانید در قانون Break Out از آنها استفاده کنید.

 

همچنین با کیجنسن و تنکسن شما متوجه میشوید که ترید به کجا خواهد رفت و بی شک هیچ مووینگ اوریجی نمیتواند به شما ساپورت یا رزیستنس را نشان دهد. یا اگر شما مووینگ اوریج ۲۶ را روی چارت خود نصب کنید که شبیه به کیجنسن عمل می نماید تفاوت های رفتاری آن را با کیجنسن خواهید دید پس لطفا مووینگ اوریج ها را فراموش کنید چون شما با استفاده از اینها یا اندیکتورهای مشابه باید ساعت ها منتظر صادر شدن یک سیگنال باشید از همه مهمتر در سیستم ایچیموکو شما به حتم نیازی به آنها نخواهید داشت.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : ضریب بتا در سرمایه‌گذاری

نکات مهمی که باید در آموزش اندیکاتور ایچیموکو به آنها توجه کنیم

۱- نکته اول قانون Break out است. یعنی زمانی یک Break مورد تائید ما قرار می گیرد که بیشتراز ۵۰% بدنه کندل خط ما را قطع کند.

۲- همانطور که در ابتدا هم صحبت شد کوموها هر چقدر کلفت تر باشند یعنی منطقه ای که پراز S و R است.

Span A و Span B در کومو هم به شما S , R میدهند یا به نوعی مثل یک صخره عمل می کنند. فراموش نکنین کومو ها دارای قدرت جاذبه هستند یعنی کندل ها را به سمت خودشان می کشانند.

۳- ما در سیستم ایچیموکو فقط ساپورت و رزیستنس های صاف نداریم. و یکی از قدرتهای ایچیموکو این است که میتواند به هر صورتی و درهر حالتی و در هر شکلی به شما ساپورت و رزیستنس بدهد (حرکات kij و Tenk در هر صورتی برای شما نمیانگر S و R است).

۴- زمانی که Kij در گذشته به حالت فلت و در موازات اسپن های کومو قرار می گیرد این بازهم یک S و R فوق العاده قوی می باشد.

۵- هنگامی که kij به صورت فلت در می آید و Tenk به نوعی کندل ها را میگیرد (دقت کنین کندل ها بین Kij و Tenk قرار بگیرد) شما از کندل استیک ژاپنی ها کمک خواهید گرفت چون اغلب در این حالت بازار به صورت رنج در حرکت است و نه خریداران و نه فروشندگان هیچ قدرتی ندارند در این حالت شما باید صبر کنید و منتظر تائید Kij و Tenk بمانید.

ارسال نظر