توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  آشنایی با حق تقدم سهام

آشنایی با حق تقدم سهام

اگر در بازار بورس به تازگی وارد شده اید با مفهوم حق تقدم سهام و یا حق تقدم خرید سهام آشنا نیستید، در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل به این مفهوم در بازار بورس آشنا شوید.

حق تقدم چیست

حق تقدم یکی از مواردی است که بعد از افزایش سرمایه شرکت ها سهامداران را درگیر خود می کند.افرادی که به تازگی سرمایه گذاری در بورس را شروع کرده اند،ممکن است به صورت کامل با این مفهوم آشنایی نداشته باشند.به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره بنویسیم و بیشتر درباره این موضوع توضیح دهیم.پس اگر به صورت کامل با این مفهوم آشنایی ندارید درادامه این مقاله با ما همراه باشید.

گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

یکی از مزایای سهام در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار این است که چون سهامداران یک شرکت، در واقع به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند، در خرید سهام جدید شرکت نیز اولویت قرار دارند. به این اولویت، حق تقدم خرید سهام می‌گوینـد.

 

به عنوان مثال، فرض کنید شرکت الف قصد دارد با انتشار سهام جدید در بورس، سرمایـه خود را ۲۰ درصـد افزایش داده و از ۱۰ میلیارد تومان، به ۱۲ میلیارد تومان برساند. باتوجه به اینکه قیمت اسمی هریک از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، ۱۰۰ تومان است، بنابراین شرکت مذکور برای آنکه سرمایه خود را ۲ میلیارد تومـان افزایش دهد، باید ۲۰ میلیون سهم ۱۰۰ تومانـی منتشر کند:

 

۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰=۱۰۰×۲۰۰۰۰۰۰۰

 

طبیعتا در این حالت، سهامداران فعلی شرکت الف برای خرید سهام جدید شرکت حق تقدم دارند و می‌توانند به میزان ۲۰ درصد تعداد سهام موجود خود (یعنی متناسب با درصد افزایش سرمایه شرکت) سهام جدید با قیمت ۱۰۰ تومان بخرند، بنابراین، اگر فردی مالک ۱۰۰۰ سهم شرکت الف باشد، می‌تواند یعنی ۲۰۰ سهم جدید با قیمت اسمی ۱۰۰ تومان خریـداری کند.

کاری بورس ، مرجع آموزش بورس در ایران

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید

مثالی دیگر از حق تقدم

فرض کنید شرکتی ۵۰ درصد افزایش سرمایه می دهد.در نتیجه تعداد سهام آن شرکت نیز به همین نسبت افزایش پیدا می کند.حال فرض کنید شما ۱۰۰۰ سهم از این شرکت را قبل از افزایش سرمایه داشته اید.در صورتی که این شرکت افزایش سرمایه بدهد و تعداد سهام شما تغییری نکند.

میزان مالکیت شما در شرکت نسبت به حالت قبل از افزایش سرمایه ، کاهش پیدا می کنند.به همین دلیل،برای اینکه درصد مالکیت شما ثابت بماند،شرکت این حق را به شما می دهد که به نسبت درصد افزایش سرمایه،حق تقدم در خرید سهام جدید منتشر شده داشته باشید.در نتیجه شما به اندازه ۵۰ درصد از تعداد سهام جدیدی که داشته اید،حق تقدم سهام خواهید داشت.پس در این حالت ۵۰۰ حق تقدم خرید سهام(۵۰% از ۱۰۰۰ سهم شما) به شما تعلق خواهد گرفت.

چگونه از حق تقدم سهام سود بدست آوریم؟

حق تقدم به خاطر ویژگی‌های خاص خود (از جمله دامنه نوسان دوبرابری نسبت به سهم) دارای ریسک زیادی است اما می‌توان با یادگیری ترفندهای معاملاتی که با تجربه و آزمون و خطا بدست آمده،  حق تقدم مناسب را در زمان مناسب خریداری کرد و سود مناسبی بدست آورد.

بازی‌های زیادی در حق‌تقدم سهام انجام می‌گیرد و عدم شناخت این بازی‌ها به راحتی می‌تواند باعث زیان سنگین شود.

از طرفی می‌توان با شناخت ویژگی‌های مناسب یک حق تقدم، با یک ریسک معقول، سودی بسیار بالاتر از خرید سهام همان حق‌تقدم بدست آورد.

مشاوره سرمایه گذاری

روش های استفاده از حق تقدم سهام

 

  1. در مهات تعیین شده که ۶۰ روز می باشد (این مدت قابل تمدید است.) فرم استفاده از حق تقدم را تکمیل و مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت واریز نمایند. در این صورت پس از مدت مذکور سهامدار مالک تعدادی سهام که حق تقدم خرید آن را داشته می باشد.
  2. در صورتی که سهامداران تمایل به شرکت در افزایش سرمایه شرکت نداشته باشند این امکان برای آنها وجود دارد که حق تقدم خود را در بازار بورس به فروش برسانند.
  3. در شرایطی سهامدار فعلی از اقدام افزایش سرمایه شرکت با خبر نبوده و مهلت مقرر برای تبدیل حق تقدم به سهام نیز گذشته باشد، شرکت اقدام به فروش سهام با قیمت روز کرده و مابه تفاوت قیمت بازاری و ارزش اسمی سهام را به حساب سهامدار واریز می کند.

چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل کنیم

هنگامی که شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اید،باید به همان نسبت نیز برای شرکت آورده نقدی داشته باشید.در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت نمایید.

همانطور که می دانید ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال است.در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می کنید ۱عدد سهم به شما تعلق خواهد گرفت.

در صورتی که در مهلت مقرر این ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کنید،بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می رسد،حق تقدم های شما نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد.این پروسه معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

اگر به دنبال دریافت آموزش بورس برای سرمایه گذاری در بازار بورس ایران هستید کافیست با شماره درج شده در سایت در تماس باشید

نحوه فروش  حق تقدم

از آنجایی که  برخی از سهامداران ممکن است تمایلی  نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند،باید امکانی برای عدم شرکت آنها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته بشود.به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد،حق های خود را به فروش برسانند.

مثلا اگر شرکت ایران خودرو با نماد خودرو افزایش سرمایه بدهد،نماد حق تقدم آن خوروح. خواهد بود.در مثالی که زدیم شما ۱۰۰۰ سهم خودرو و ۵۰۰ حق خودرو بعد افزایش سرمایه خواهید داشت.شما می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را نیز از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید.

معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی(۱۰۰۰ ریال) از قیم سهم عادی کمتر است.البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد نیز باشد.

حق تقدم سهام استفاده نشده

حال ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش نرساند.در این حالت اصطلاحا به این حق تقدم ها،حق تقدم استفاده نشده گفته می شود.در این حالت،شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند.

سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند.قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است.اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد.

در نهایت این نکنه را مد نظر داشته باشید که هر فردی که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار باشد،مشمول تصمیمات مجمع از قبیل افزایش سرمایه و … می شود.پس حق تقدم سهام به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت،سهامدار بوده اند.

ارسال نظر