توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  باورهای اشتباه در بورس
باورهای اشتباه بورس

باورهای اشتباه در بورس

آشنایی باورهای اشتباه در بورس

اگر شما یک سرمایه گذار در بازار بورس هستید حتما در ادامه با ما همراه باشید با چندتا از مهمترین باورهای اشتباه در بورس اشنا شوید تا بتوانید بهترین سرمایه گذاری در بورس را داشته باشید

چه یک معامله‌گر فصلی باشید و چه اینکه به‌تازگی با بازار بورس جهانی آشنا شده باشید، همیشه افسانه‌ها و داستان‌هایی را درباره‌ی بازار بورس جهانی خواهید شنید که می‌توانند تقریباً بر همه، صرف‌نظر از مدت‌زمان فعالیتشان در بازار، تأثیرگذار باشند.

معامله‌گران با آگاهی از برخی از مهم‌ترین این افسانه‌ها می‌توانند جلوی برخی از شکست‌های روانی و ناامیدی را بگیرند.

علی‌رغم تعداد زیاد این افسانه‌های معامله‌گری، ما در اینجا به ۱۰ مورد رایج که بر تک‌تک مراحل معامله‌گری، یعنی از ب بسم‌الله که چرا افراد وارد بازار بورس جهانی می‌شوند تا نحوه‌ی تعریف استراتژی، اثر می‌گذارند، اشاره می‌کنیم.

یک‌شبه پولدار شدن در بازار بورس

اخیراً تبلیغات، راه خود را در میان فعالان و معامله‌گران حقیقی بازار بورس جهانی بازکرده و باعث شده است افراد زیادی که در آرزوی یک‌شبه پولدار شدن (البته با صرف تلاش خیلی کم) هستند به بازار وارد شوند؛ اما متأسفانه باید بگوییم تحقق این آرزو به‌ندرت مشاهده‌شده است.

معامله‌گری نیازمند صبر و حوصله است؛ درواقع، معامله‌گری یک مسیر است نه یک مقصد. معامله‌گری بعد از کسب سود در چند معامله، به انتها نمی‌رسد بلکه معامله‌گران بعد از هر ترید، معامله‌ی دیگری انجام می‌دهند که این امر، نیاز به ثبات در رویه را نشان می‌دهد. پس یادتان باشد که معامله‌گری به معنای قمار کردن و یک‌شبه ره صدساله رفتن نیست.

حرکت بعدی بازار را پیش بینی کردن

باور داشتن این موضوع که برای دست آوردن بازده های بیشتر باید حرکت بعدی بازار را پیش بینی کرد.

واقعیت: سرمایه گذاران بسیار موفق در پیش بینی حرکت بعدی بازار، هیچگونه برتری نسبت به من یا شما ندارند.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

کاری بورس مرجع آموزش بورس در ایران

افق کوتاه‌مدت در بورس

وجود نوسانات بالا در بورس باعث محبوب شدن معاملات کوتاه‌مدت در این بازار شده است؛ اما باید یادآوری کنیم که راه‌های دیگری هم برای کسب سود در این بازار وجود دارد.

روندهای بلندمدت قیمت سهم تحت تأثیر فاکتورهای بنیادی بوده و البته قابل معامله هستند. معامله‌گرانی که دید بلندمدت دارند بر روی روند بزرگ‌تری متمرکز می‌شوند و خودشان را درگیر نوسانات روزانه نمی‌کنند.

تلاش برای پیدا کردن شخصی برای پیش بینی بازار

اور: اگر من نمی توانم بازار را پیش بینی کنم، حتماً شخصی هست که بتواند این کار را انجام دهد تمام کاری که باید انجام دهم پیدا کردن آن شخص است.

واقعیت: اگر شما بتوانید واقعاً آینده را پیش بینی کنید، آیا آگاهی خود را از روی پشت بام ها به همه اعلام می کنید؟ یا آن را به هیچکس نمی گویید؟ با ارایه درخواست خرید به شرکت کارگزاری و انجام معامله پول زیادی به دست می آورید؟

الاین گارزارلی، یک تحلیلگر تکنیکال ناشناس بود که در ۱۲ اکتبر ۱۹۸۷ “فروپاشی مالی قریب الوقوعی در بازار سهام” را پیش بینی کرد این پیش بینی دقیقاً یک هفته پیش از دوشنبه سیاه اکتبر بود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جال باشد : انواع ریسک در بازار بورس

گره معاملاتی

دست‌کاری بازار بورس!

معامله‌گرانی که ضرر می‌دهند اغلب تقصیر را به گردن دست‌کاری در بازار یا کارگزاران فاسد می‌اندازند. درست است که بهانه آوردن آسان است اما بازار بورس جهانی تقلب نیست؛ بازار بورس جهانی یکی از بزرگ‌ترین نهادهای مالی کشور است و هرروز شاهد حضور و ورود صدها هزار معامله و اطلاعات جدید است.

این یعنی اگر یک معامله‌گر روش غیرحرفه‌ای و غیرمتداولی در معاملات خود در پیش بگیرد، یکی از هزاران معامله‌گر زبروزرنگی که در بازار حضور دارند، خیلی سریع متوجه آن می‌شود و از آن به نفع خودش استفاده خواهد کرد؛ البته به نظر من، این امر، اکنون در تمامی بازارها صادق است.

داشتن سرمایه زیاد برای ورود به بورس!

بعضی از افراد عقیده دارند که برای سرمایه‌گذاری و کسب ثروت در بورس سرمایه زیادی لازم است. این افراد احتمالا چون سرمایه زیادی هم ندارند، پس بهانه‌ای برای شروع نکردن هم برای خود دست و پا کرده‌اند. اما واقعیت چیست؟!

 

پر واضح است که کسی که با یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را آغاز می‌کنند نسبت به کسی که یک میلیون تومان دارد (در یک سرمایه‌گذاری مشترک) سود بیشتری کسب خواهد کرد. اما این نکته را از من به خاطر داشته باشید” ثروتمند شدن هم مانند هر چیز دیگری بهایی دارد.” شما بهای آن را یا باید با سرمایه اولیه بپردازید و یا با زمان.

نکته دیگر این که افراد می‌توانند با کسب تخصص و دانش لازم در بازار سرمایه، از راه‌های دیگر هم کسب درآمد کنند. مثلا فرض کنید شما با یک میلیون تومان سرمایه کار خود را آغاز کرده‌اید و در عرض یک سال به توانایی کسب ۸۰% سود رسیده‌اید.

خب طبیعتا ۸۰% از ۱ میلیون تومان عدد قابل توجهی نیست.  اما در صورتی که سایر افراد و سرمایه‌گذاران از این توانمندی شما با خبر شوند چه!؟ احتمالا حاضرند سرمایه‌های زیادی را در اختیار شما قرار دهند تا با هم کار کنید! پس حواستان باشد! مهم نیست الان در چه شرایطی هستید. هر چه سریع‌تر شروع کنید!

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با بورس کالا

باورهای اشتباه در بورس

وام و قرض برای سرمایه‌گذاری!

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مواردی که همواره به سرمایه‌گذاران در بورس توصیه می‌شود عدم استفاده از وام‌های بانکی و قرض برای سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افرادی که فکر می‌کنند سرمایه کافی برای خرید سهام ندارند و به نوعی به دنبال کسب سودهای زیاد در کمترین زمان هستند، معمولا از وام و قرض استفاده می‌کنند.

توصیه ما به شما و تمامی سرمایه‌گذارن این است که از سرمایه مازاد خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. منظور از سرمایه مازاد می‌تواند سپرده بانکی، ملک و یا زمینی که از آن استفاده نمی‌کنید، و یا هز چیزی از این دست باشد. شما با این کار از سرمایه‌های بلا استفاده خود به عنوان اهرمی برای کسب ثروت بیشتر استفاده خواهید کرد.

توجه به این نکته به ترتیب چند مزیت زیر را در پی خواهد داشت:

 

  • کاهش اضطراب و استرس در هنگام معاملات
  • عدم وابستگی زندگی به سرمایه مازاد
  • دوری از فشارهای عصبی به دلیل داشتن قرض و وام
  • غلبه منطق بر احساس و تحلیل صحیح شرایط
  • کاهش احتمال اشتباه در انجام معاملات
  • تصمیم‌گیری به دور از هیجانات بازار
  • نگاه بلند مدت در سرمایه گذاری
  • کسب بازدهی‌های بالا در بلند مدت
  • استراتژی پیچیده

معامله‌گران اغلب کارشان را با یک استراتژی ساده شروع می‌کنند و سود کمی هم به دست می‌آورند. سپس، فکر می‌کنند که اگر بتوانند سیستم معاملاتی‌شان را با واردکردن چند متغیر دیگر، اندکی پیچیده سازند، می‌توانند سودشان را هم افزایش دهند؛ اما در عمل اصلاً این‌طور نیست. معامله‌گران به‌جای تمرکز بر موارد ساده‌ای مانند حرکت قیمت‌ها (که فاکتور نهایی تعیین سود هستند) و اینکه ببینند آیا بازار دارد روند سازی می‌کند یا رنج می‌کشد، سعی می‌کنند نقاط دقیق برگشت را شناسایی کرده و معاملات بیشتری انجام دهند.

ریسک های بزرگ برای سود بزرگ

باور این موضوع که برای به دست آوردن سودهای بزرگ باید ریسک های بزرگ انجام داد.

واقعیت: همچون کار آفرینان سرمایه گذاران موفق نیز به شدت مخالف ریسک هستند و هر کاری بتوانند انجام می دهند تا از ریسک اجتناب کنند و زیان را به حداقل برسانند.

ارسال نظر