توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  ریزش قیمت سهام
ریزش قیمت سهام

ریزش قیمت سهام

ریزش قیمت سهام در بازار بورس

ریزش قیمت سهام در بازار بورس بزرگترین نگرانی سرمایه‌گذاران است؛ ولی چرا بازار سرمایه با افت‌و‌خیز‌های بزرگ مواجه می‌شود؟ علت این اتفاق چیست؟ چطور سرمایه‌گذاران مجرب سرمایه‌ خود را در مقابل کاهش‌ ارزش بازار حفظ کرده و کمتر دچار ضرر و زیان ناشی از ریزش ارزش سهام در بازار بورس می‌شوند.

ریزش قیمتی سهام در معاملات امروز منطقی است. پس از موج‌های پرشتاب صعودی انتظار برای آغاز روند اصلاحی وجود داشت. در گزارش‌های متعددی طی روزهای صعودی بورس به معامله‌گران به خصوص تازه‌وارد هشدار داده شد که باید در انتظار اصلاح قیمتی سهام بود.

با این حال در شرایط کنونی نه‌تنها سرمایه‌گذاران تازه‌وارد در بورس تهران از ریزش قیمت سهام نگران هستند بلکه برخی از سرمایه‌گذاران نیز به اظهارنظرهایی در خصوص علت ریزش بورس می‌پردازند که نشان از عمق اندک تحلیلی در بازار سهام دارد. در نمودار زیر روند اصلاح منطقی سهام پس از دوره صعودی از ابتدای سال بررسی شده است.

اهمیت ریزش قیمت سهام

همان‌طور که می‌دانید دو مفهوم رشد یا ریزش قیمت سهام برای سرمایه‌گذاران بورسی اهمیت بسزایی دارد؛ در واقع سود و زیان سرمایه‌گذاران به همین دو مفهوم مرتبط است. زمانی که شاخص کل بورس رشد می‌کند، قاعدتاً اکثر سرمایه‌گذاران بازدهی مناسبی کسب کرده و هنگام ریزش قیمت سهام ، شاخص نیز اغلب این افراد با زیان مواجه می‌شوند.

حال همان‌طور که اشاره شد، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نظیر مدیران «صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک» در شرایط ریزش قیمت سهام ، بازار بورس هم چندان متضرر نمی‌شوند، زیرا این گروه از سرمایه‌گذاران با مطالعه عوامل بنیادی تاثیرگذار بر صنایع و شرکت‌ها و همچنین بررسی نمودارهای مختلف به‌خوبی می‌توانند شروع دوره‌های منفی بازار را پیش‌بینی کنند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : گره معاملاتی در بورس

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری در بازار بورس و مشاوره در زمینه خرید و فروش سیگنال بورس کافیست با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

کاری بورس ، مرجع آموزش بورس در ایران

آیا افت بورس با دلار منطقی است؟

بعضا شنیده می‌شود که ریزش دلار عامل افت قیمتی سهام است. شدت ضعف تحلیلی و عدم آشنایی با بورس تهران در این خصوص کاملا مشخص است. در این خصوص هر گونه اظهارنظر قطعی در خصوص افت سهام با دلار کاملا اشتباه است. در این خصوص چندین نکته باید مورد توجه قرار گیرد؟

نخست این‌که بورس تهران به هیچ وجه خود را با دلار ۱۸ یا ۱۴ یا حتی ۱۰ هزار تومانی تطابق نداده است. برخی از نمادها هستند که به واسطه فروش دلار در بازار آزاد با رشد قابل توجه قیمت مواجه شده‌اند که اگر در محاسبات سودآوری این شرکت‌ها دلار با نرخ‌های حبابی در نظر گرفته شده است در نتیجه ریزش قیمتی این نمادها منطقی است.

نکته دوم: همان‌طور که اشاره شد نمی‌توان در خصوص تطابق بورس با نرخ دلار اظهار نظر قطعی داشت. برای مثال در معیار ساده‌ای مانند نسبت قیمت به درآمد (P/E) که بسیاری از فعالان بازار در استفاده بهینه از آن نیز وامانده‌اند میزان عددی این نسبت مشخص نیست. این نسبت به دنبال ریسک موجود و همچنین وضعیت بازارهای رقیب تعیین می‌شود. اگر بنا باشد که صرف ریسک سهام کاهش یابد در نتیجه باید در انتظار افزایش نسبت قیمت به درآمد بود.

در خصوص کلیه نمادها نمی‌توان صحبت کرد با این حال اگر نرخ دلار ۱۰ هزار تومانی در صورت‌های مالی شرکت‌ها لحاظ شود بسیاری از شرکت‌های بزرگ با نسبت قیمت به درآمد انتظاری برای سال جاری کمتر از ۴ و بعضا با نسبت نزدیک به ۳ برای سال ۹۸ همراه هستند. بر این اساس این جمله که افت دلار آن هم از سطح حدود ۱۹ هزار تومان عامل ریزش سهام است کاملا اشتباه است. زیرا به هیچ وجه تحلیل‌گران دلار با چنین نرخی را در محاسبات خود لحاظ نکرده‌اند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با بورس کالا

مشاوره سرمایه گذاری

تأثیرگذاری اقتصاد جهانی بر بازار بورس

صنایع اصلی بورس ایران از قبیل صنایع فولاد،‌ سنگ آهن، پتروشیمی‌، فلزات رنگی، سیمان و سایر سرمایه‌گذاری‌های مرتبط که بیش از ۶۰ درصد ارزش بازار را شامل می‌شوند، تحت تاثیر اقتصاد جهانی و قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی قرار دارند.

همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مطالعه پیوسته شرایط اقتصاد جهانی در امریکا، اروپا، چین و… می‌کوشند تا تاثیر تحولات اقتصاد جهانی را بر قیمت‌ کالا‌ها در بازارهای بین‌المللی بررسی کرده و اثر آن را بر صنایع «کامودیتی ‌محور» در کشور نیز بسجند.

در واقع مدیران حرفه‌ای نهادهای مالی می‌توانند با تحلیل آخرین وضعیت قیمت کالا‌ها در بازارهای جهانی، نسبت به پیش‌بینی قیمت و ارزش سهام شرکت‌های مرتبط داخلی اقدام کنند. به همین دلیل است که حرفه‌ای‌ها از ریزش قیمت سهام به صورت ناگهانی شرکت‌های بورسی، آسیب کمتری می‌بینند؛ چراکه با پیش‌بینی به‌موقع کاهش قیمت‌های جهانی اقدام به فروش سهام‌های مرتبط می‌کنند. به عنوان مثال اگر قیمت جهانی فلز مس با کاهش شدیدی روبرو شود، ارزش سهام «ملی‌مس» ایران هم به‌دنبال این تغییر با کاهش مواجه خواهد شد.

قبل از خرید یا فروش سهام این ۵ توصیه را بخوانید

اگر به این ۵ نکته توجه کنید در زمان خرید و فروش سهام، تصمیم عاقلانه‌تری میگیرید:

۱  به طور کلی وقتی قیمت سهمی بالاتر می‌رود، همچنان که در حال رشد است، عرضه‌ها نیز بیشتر می‌شود (مخصوصا در محدوده های مقاومت)
۲ – وقتی قیمت سهمی در حال کاهش شدید است، همینطور که قیمت کاهش می‌یابد تقاضا نیز کم کم بیشتر می‌شود

۳  اگر یک سهم را داشتید که چندین روز پشت سرهم با صف خرید رشد کرده بود، مواظب حجم معاملات بالا باشید. وقتی صف فرو ریخت و قیمت آخرین معامله در حال منفی شدن بود فورا سهم را بفروشید.

۴  هیچوقت سهمی را که نزدیک مقاومت قرار دارد خریداری نکنید. وقتی مقاومت شکسته شد و قیمت در بالای سطح مقاومت تثبیت شد، یک استراتژی این است که وارد شوید و حدضرر را روی مقاومت شکسته شده که حالا تبدیل به حمایت شده قرار دهید.

۵  وقتی افت یک سهم شروع شده و به نظر می‌رسد ادامه‌دار است، منتظر نمانید که قیمت برگردد، محدوده حمایت سهم را در نظر بگیرید و اگر زیر محدوده حمایت مهم (یا مثلا ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید) رسید، فورا و بدون معطلی سهم را بفروشید. متاسفانه خیلی ها هستند در چنین مواقعی به جای رفتار منطقی، به دنبال اخبار مثبت میگردند تا خودشان را دلگرم کنند.

امیدواری شما برای برگشت روند سهمی که در حال سقوط است هیچ تاثیری در روند سهم نخواهد گذاشت. پس واقع بین باشید.

ارسال نظر