توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  الگوی تکنیکال فنجان با دسته
الگوی فنجان با دسته

الگوی تکنیکال فنجان با دسته

الگوی تکنیکال فنجان با دسته یا Cup

 

یک الگوی فنجان با دسته بر روی نمودار قیمتی مثبت بیانگر روند صعودی است که روند برای مدت کوتاهی نزولی می‌شود و قبل از شروع مجدد حرکت صعودی کمی استراحت می‌کند.

الگوی فنجان با دسته زمانی شروع می‌شود که قیمت سهام به حداکثر مقدار خود می‌رسد. سهام تحت‌فشار فروش قرار می‌گیرد و در روند کاهشی تا حدود یک‌سوم قیمت اولیه قرار می‌گیرد. سپس سهام برای مدت کوتاه در یک محدوده خنثی ادامه می‌دهد و شکل U پایین فنجان را تشکیل می‌دهد. شکل V نشان می‌دهد که سهام به کمترین مقدار رسیده و به‌سرعت اصلاح‌شده است.

روند قیمت در دسته فنجان معمولاً کمتر از یک ماه طول می‌کشد. این روند می‌تواند در یک خط صاف و یا در یک‌روند صعودی تا یک‌سوم نقطه اوج نیمه راست فنجان قرار بگیرد. حرکت به بالا معمولاً نشان از ادامه روند صعودی قیمت است.

از حجم معاملات در زمان روند نزولی، کاسته می‌شود و در پایین فنجان با حجم کم ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که قیمت، روند صعودی به خود بگیرد و حجم نیز شاهد رشد مناسب باشد. حجم قوی یک نشانه واضح است که روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد.

الگوی  فنجان با دسته ممکن است از ۷ تا ۶۵ هفته ادامه پیدا کند اما شکل الگو همیشه یکسان است. با توجه به داده‌های تاریخی، این الگو عملکرد مناسبی در پیش‌بینی روند سهم داشته است.

بررسی الگوی فنجان با دسته:

الگوی فنجان با دسته معمولا قبل از یک روند صعودی با ٪۳۰ رشد و در بازه زمانی ۷ تا ۶۵ هفته ایجاد می شود ، اما اکثریت الگوهای شکل گرفته در بازار بین ۳ تا ۶ماه طول می کشد. دوره زمانی شکل گیری دسته الگو حداقل یک هفته و معمولاً ۲ هفته طول می کشد.

علاوه بر این، فاصله بین بالای فنجان و ته فنجان ٪۱۲ تا ٪۱۵ است، اماتواند تا ٪۳۳ نیز افزایش پیدا کند. به طور معمول حجم در سمت چپ از فنجان کاهش می یابد و پس از آن مجددا افزایش می یابد. لبه های فنجان باید در محدوده های قیمتی یکسانی باشد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : سبدگردانی چیست؟

مشاوره سرمایه گذاری

الگوی فنجان با دسته وارونه

نوع دیگری از فنجان و دسته فنجان و دسته وارونه است.

جهت روند قبل از الگو می تواند به سمت بالا یا رو به پایین باشد.

در فنجان و دسته وارونه ، بیش از نیمی از زمان قیمت افزایش می یابد.

پس از آن قیمت ها به آرامی کاهش و به آرامی ایجاد یک منحنی بالا می نماید.

بخش دسته یک حرکت اصلاحی رو به بالا از سمت راست فنجان (لبه) را تجربه نموده و سپس برگشت به سمت پایین و حرکت مجدد قیمت به سمت لبه های فنجان تکمیل کننده الگو خواهد بود.

سیگنال فروش زمانب صادر می شود که قیمت از محدوده حمایتی لبه فنجان به سمت پایین افت کند.

برای دریافت مشاوره سرمایه گذاری و خرید و فروش سیگنال بروس با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

کاری بورس، مرجع آموزش بورس در ایران

الگوی فنجان با دسته از چه سناریویی ایجاد شده است؟

با توجه به تصویر زیر که نشان‌دهنده الگوی فنجان و دسته است می‌توان این‌گونه رفتار قیمتی سهام را در این الگو مورد بررسی قرار داد که، سهم توسط عده‌ای از خریداران در قیمت‌های پایین‌تر خریداری‌شده و بعد در نزدیکی مقاومت تاریخی خریداران با توجه به‌احتمال ریزش قیمت سهم دست به فروش سهم خود می‌زنند و پول خود را نقد می‌کنند. (تشکیل فنجان)

الگوی تکنیکال فنجان با دسته

این موضوع باعث خواهد شد دیگر افراد هم‌دست به فروش زده و سهم نزولی و رنج شود اما کف قیمتی به پایین‌تر از کف قیمتی قبل خود نخواهد رسید. در اینجا سهم استراحت کافی را داشته و بعد از جابه‌جایی سهامداران مجدد تلاش به شکستن مقاومت تاریخی خود می‌کند. (تشکیل دسته فنجان)

زمانی که سهم بتواند از مقاومت تاریخی خود عبور کند، الگوی فنجان با دسته به‌صورت موفقیت‌آمیز اجرا خواهد شد و سهم رشد مناسبی را خواهد داشت اما در این الگو صبر برای شکستن مقاومت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

زمان شکل‌گیری الگوی فنجان با دسته در تحلیل تکنیکال

در این الگوی کلاسیک تکنیکال قیمت زمان تأثیر اساسی دارد بدین شکل که هرچه در ساخت این الگو زمان بیشتری بگذرد و الگو اصطلاحاً به شکل U نزدیک‌تر و شبیه‌تر باشد، الگوی فنجان و دسته از اعتبار و قدرت تأثیرگذاری بیشتری برخوردار خواهد بود.

این در صورتی است که اگر قسمت پایین این الگو گرد نبوده و بیشتر شبیه به V و به‌صورت حرکت شارپ و سریع باشد، نمی‌توان آن را الگوی فنجان و دسته نامید. پس زمان و نحوه ایجاد الگوی تکنیکال فنجان با دسته بسیار مهم بوده و در شناسایی الگوهای قدرتمند به ما کمک خواهد کرد.

این الگوی کلاسیک تکنیکال در زمان‌های کوتاه مثلاً ۷ هفته و یا در مدت‌زمان طولانی‌تر یعنی ۶۵ هفته تشکیل شود و هر چه مدت‌زمان شکل‌گیری آن طولانی‌تر باشد در زمان عبور از مقاومت، قوی‌تر و بهتر عمل خواهد کرد.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با اوراق اجاره ای

ارتفاع الگوی فنجان و دسته در تکنیکال

این الگوی کلاسیک تکنیکال در پروسه تشکیل خود باید دارای یک عمق و ارتفاع معقول باشد و نباید بیش‌ازاندازه عمیق و مرتفع باشد. پس موضوعی که می‌توان در این بخش به آن توجه کرد این است که این الگو در صورت عمیق بودن نمی‌تواند یک الگوی ایدئال و مناسب باشد و نباید از آن انتظار حرکت قوی داشته باشیم.

تشکیل دسته فنجان در الگوی تکنیکال فنجان با دسته

زمانی که قیمت سهم در بورس بعد از ایجاد فنجان ریزش کرده و شروع به ساخت دسته فنجان کند، نباید بیشتر از یک‌سوم موج خود (فنجان) اصلاح و ریزش کند یعنی این اصلاح باید چیزی در حدود ۳۳% روند صعودی قبل از خود به پایان برسد.

این در صورتی است که اگر اصلاح دسته بیشتر از نصف فنجان باشد و از نیمه آن عبور کند، به‌احتمال بسیار قوی با یک الگوی فنجان و دسته شکست‌خورده طرف هستیم.

میزان حجم معاملات در الگوی تکنیکال فنجان با دسته

در مورد تغییرات حجم در این الگو بهتر است بدانیم که میزان حجم معاملات سهم در این الگوی کلاسیک تکنیکال در زمان آغاز روند نزولی خود یعنی نیمه سمت چپ فنجان باید به سمت کاهش پیش بروند و در زمان ساخت محدوده کف فنجان هم در همان حدود باقی بماند. اما در زمان ایجاد روند صعودی آن یعنی بخش سمت راست فنجان حجم باید در حال افزایش باشد.

همین پروسه در ایجاد دسته فنجان هم اهمیت دارد به شکلی که در موج نزولی یا همان محدوده سمت چپ و محدوده کف دسته فنجان، حجم باید در حال کاهش بوده و در زمان شروع موج صعودی و ایجاد بخش راست دسته فنجان، حجم معاملات در حال افزایش باشد.

ارسال نظر