توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست
تصویر عنوان

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  سبدگردانی چیست؟
سبدگردانی

سبدگردانی چیست؟

آشنایی با سبدگردانی

سبدگردانی افراد با تجربه و کارشناس حرفه ای در بازار بورس بر  اساس خصوصیات سرمایه گذار مثل سطح ریسک‌پذیری و سرمایه شخص، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر آن را مدیریت می کنند.

سبدگردانی با توجه به همه عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت سهام، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن را می گیرد. مزیت عمده سبدگردانیدر استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردانی است.

این مساله باعث می‌گردد که تمام تصمیمات گرفته شده برای سبد هر شخص با دقت و بررسی لازم بر روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه و تحلیل های تکنیکال و بنیادی سهام به انجام برسد و در واقع ارجحیت و تمایز سبدگردانی نسبت به روش های دیگر سبد گردانی در بازار سرمایه در همین نکته نهفته است.برای آشنایی بیشتر با سبدگردانی می توانید ویدئویی از سری الفبای بورس که تولیدی سازمان بورس است را ببینید.

به‌بیان‌دیگر سبدگردانی عبارت از تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به‌نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، جهت کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار است و منظور از سبد اختصاصی، مجموع دارایی‌های موضوع سبدگردانی(اعم از وجه نقد، سهام، اوراق خزانه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق سکه بهار آزادی و …) است که به مشتری معینی تعلق دارد.

کارمزد سبدگردانی در بورس چقدر است؟

سبدگردانی در طی مدت قرارداد یک درصد ارزش سرمایه خود را به عنوان کارمزد ثابت پرداخت می‌کند. این کارمزد صرف حق‌الزحمه نظارت سازمان بورس، حق الزحمه حسابرس سبدگردانی، نرم‌افزار سبدگردانی ( جهت امکان مشاهده و گزارش دهی عملکرد سبد به مشتری) و…  می‌شود.

اما بخش اصلی کارمزد سبدگردانی که به خود سبدگردان تعلق دارد، بر اساس میزان سودآوری سبد شما است. طی فواصل زمانی مشخص که معمولا سه‌ماه است، سودآوری سبد مشتری محاسبه می‌شود. از سود موجود ابتدا سودی که بانک به شما پرداخت می‌کرد اگر در بانک سپرده‌گذاری می‌کردید، کسر می‌شود. از مازاد سود حاصله بین ۱۵ تا ۳۰ درصد آن متعلق به سبدگردانی است ( هرچه میزان سرمایه گذاری شما بیشتر باشد، درصد کارمزد دریافتی کمتر است. بر فرض مثال اگر وجه سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون تومان باشد درصد کارمزد ۳۰ درصد و اگر ۵۰۰ میلیون تومان باشد درصد کارمزد ۲۵ درصد خواهد بود ). به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما ۳۰۰ میلیون تومان برای سبدگردانی سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر این ۳۰۰ میلیون تومان را در بانک سپرده‌گذاری کنید طی یک سال به شما ۲۰ درصد سود یعنی ۶۰ میلیون تومان خواهند داد. ۶۰ میلیون تومان طی یک سال یا به عبارتی ۱۵ میلیون تومان برای هر سه ماه. ( البته توجه کنید که طی یک سال شما نمی‌توانید از پول خود برداشت کنید. چون در این صورت دیگر به شما ۲۰ درصد سود سالانه تعلق نخواهد گرفت و سود شما ۱۰ درصد خواهد شد).

پایان سه‌ماه اول

در پایان سه‌ماه اول سود سبد شما برابر با ۲۵ میلیون تومان فرض می‌شود.  ابتدا از این ۲۵ میلیون تومان، مبلغ ۱۵ میلیون تومانی که بانک به شما می‌داد را کسر می‌کنیم. از ۱۰ میلیون تومان باقی‌مانده ۳۰ درصد آن یعنی ۳ میلیون تومان کارمزد سبدگردان می‌شود و ۷ میلیون تومان مابقی بعلاوه ۱۵ میلیون تومان قبلی یعنی مجموعا ۲۲ میلیون تومان، سود مشتری خواهد بود که می‌تواند دریافت کند یا مجدد در سبد سرمایه‌گذاری کند. اگر سود سبد در پایان سه ماه، کمتر از ۱۵ میلیون تومان بود، تمام سود متعلق به مشتری خواهد شد و کارمزدی نصیب سبدگردان نخواهد گردید.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : آشنایی با کدبورسی

مشاوره سرمایه گذاری

برای دریافت مشاوره گذاری در بورس و دریافت فیلم های آموزش بورس با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید

تفاوت سبدگردانی و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس

سرمایه‌گذاران این روزها دسترسی بی‌نظیری به اطلاعات سرمایه‌گذاری و وضعیت بازارها دارند. آمارها، اخبار و تحلیل‌ها به راحتی در سایت‌ها و فضای مجازی قابل دسترسی است. اما با این وجود، آیا افرادی که تشویق می‌شوند خودشان دست به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش در بورس بزنند، آیا می‌توانند همانند افراد حرفه‌ای و بدون دریافت مشاوره، از پس مدیریت سرمایه‌شان برآیند؟  آیا واقعا سرمایه‌گذاران باید بدون کمک گرفتن از حرفه‌ای‌ها دست به سرمایه‌گذاری بزنند؟ اینها سوالاتی چالش برانگیز است که شخص فقط با ارزیابی خود می‌تواند به آنها پاسخ دهد.

سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم چیست؟

سرمایه‌گذاری مستقیم:

شخص خود اقدام به تحلیل، انتخاب و خرید سهام و سایر اوراق بهادار می‌کند و مدیریت سرمایه خود را برعهده دارد. برای شروع سرمایه‌گذاری مستقیم، شخص با دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه و دسترسی به سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه، می‌تواند سفارشات خرید و فروش اوراق بهادار را در سامانه بصورت مستقیم وارد نماید.

بنابراین در سرمایه‌گذاری مستقیم، شخص مسئول همه‌چیز است. بدون دانستن قوانین بورس و معاملات اوراق بهادار و داشتن دانش و مهارت کافی برای انتخاب سهام، معمولا سرمایه‌گذاری مستقیم برای بسیاری از افراد در ابتدای کار یک چالش محسوب می‌شود. البته بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه آموزش‌های جامعی برای راهنمای افراد منتشر کرده که در لینک‌های زیر می‌توانید بخوانید:

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم:

شخص سرمایه خود را به شخص حقوقی می‌سپارد تا آن شخص حقوقی، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را انجام دهد و به اصطلاح سرمایه وی را مدیریت کند. انواع این نوع سرمایه‌گذاری شامل خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری و استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی است.
با این کار، شخص سرمایه‌گذار وظیفه تشکیل سبد سرمایه‌گذاری و بررسی مداوم وضعیت سهام و سایر اوراق بهادار را به افرادی که تخصص و فرصت کافی دارند می‌سپارد تا این افراد متخصص، با بررسی عوامل کلیدی تاثیرگذار بر بازار، وضعیت سبد سرمایه‌گذاری او را تحلیل کنند و تصمیم متناسب را در نگهداری، خرید یا فروش اوراق بهادار بگیرند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : راه های افزایش سرمایه

سبدگردانی

آیا تضمینی برای سبدگردانی وجود دارد ؟

خیر اصلا سازمان بورس نه به ما بلکه به هیچ شرکت سبدگردانی وشخصی اجازه تضمین سود را نمی دهد و اگر کسی این کار را کند کاملا غیر قانونی است جز در مواردی خاص مثل صندوق هایی که تضمین سود می کنند ولی سود آنها در محدوده سود بانکی است . فردی که تمایل به سبد گردانی دارد باید با علم به عملکرد خوب سبدگردان و شناخت سبدگردان و همچنین قبول وضعیت و شرایط بازار بورس برای خود اقدام به شروع سبدگردانی کند .

آیا سبد گردان در زیان سهیم است ؟

جواب خیر است زیرا این مورد نیز از سوی سازمان بورس مجوز داده نشده است و فرض بر این است فرد متوجه ریسک های بازار بورس است و با علم به آن سبدگردان خود را مناسب انتخاب می کند .

ارسال نظر