توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  سرمایه‌گذاری GARP
سرمایه گذاری GARP

سرمایه‌گذاری GARP

پس از نگاهی به سرمایه‌گذاری ارزشی و رشدی، می‌توانیم به بررسی یک سیستم انتخاب سهام ترکیبی بپردازیم که ترکیبی از نظریات این دو مکتب است: رشد در قیمتی منطقی یا GARP. سرمایه‌گذاران GARP به دنبال شرکت‌هایی هستند که تا حدی کم ارزش (از ویژگی‌های سرمایه‌گذاری ارزشی) و پتانسیل رشد پایدار و با ثبات (از اصول سرمایه‌گذاری رشدی) داشته باشند (عملکردی که تلاش دارد تا از حد افراطی سرمایه‌گذاری رشدی یا ارزشی اجتناب کند).

نمودار زیر سطح مطلوب قیمت و رشد را برای سرمایه‌گذاران رشدی، GARP و ارزشی نشان می‌دهد:

سرمایه‌گذاری GARP


سهام GARP (نه سبد سهام GARP-y)

شایان ذکر است که سرمایه‌گذاران GARP صرفاً سبدهای سهام با مقادیر برابر از سهام رشدی و ارزشی که به نوعی مبدل به سبد سهام GARP-y می‌شود را نگه نمی‌دارند. در عوض سرمایه‌گذاران  GARPاقدام به شناسایی سهامی بر اساس ویژگی‌های خود آن سهم کرده و آنهایی که ویژگی‌های  کاملاً رشدی یا کاملاً ارزشی دارند را انتخاب نکرده و بلکه ترکیبی از این دو را گزینش می‌کنند. البته این به آن معنا نیست که سرمایه‌گذاران GARP سهام رشدی و ارزشی را در سبد سهام خود به عنوان بخشی از یک راهبرد کلی سرمایه‌گذاری درنظر نمی‌گیرند. این فقط بخشی از یک راهبرد GARP نخواهد بود.


به دنبال چه چیزی باید بود

از آنجا که سرمایه‌گذاران GARP بین سرمایه‌گذاران رشدی و ارزشی قرار دارند، از معیارهایی از هر دو مکتب استفاده می‌کنند تا فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را پیدا کنند.


معیارهای ارزشی

سرمایه‌گذاران GARP و سرمایه‌گذاران ارزشی توجه خاصی به ارزش فعلی یک شرکت دارند و هر دو آنها از نسبت قیمت به درآمد (P/E ratio) استفاده می‌کنند (یعنی مقداری که سرمایه‌گذاران تمایل دارند به ازای هر دلار سود برای یک شرکت مشخص پرداخت کنند.) بطور کلی یک P/E پایین می‌تواند سیگنالی از کم ارزش شدن یک شرکت بوده یا نشان این باشد که آن شرکت در مقایسه با معاملات قبلی خود، به خوبی عمل می‌کند.

بطور کلی سرمایه‌گذاران GARP نسبت‌های P/E را هدف قرار می‌دهند که تا حدودی بالاتر از چیزی است که سرمایه‌گذاران ارزشی به دنبالش هستند، اما بسیار کمتر از نسبت‌های P/E بسیار بالایی است که معمولاً سرمایه‌گذاران رشدی به دنبال آن می‌باشند. به خاطر داشته باشید که (همانند هر معیار دیگری) نسبت‌های P/E باید تنها برای مقایسه شرکت‌ها در بخش یکسان مورد استفاده قرار گیرند.  مقایسه شرکت‌های بخش‌های متفاوت با توجه به روش‌های مختلف درآمدزایی آنها (و زمان‌های متفاوت برای درآمدزایی)، ممکن است سبب گمراهی شود.

معیار ارزشی دیگری که توسط هر دو نوع سرمایه‌گذار مورد استفاده قرار می‌گیرد، نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/B) است که ارزش یک سهم بازار را با ارزش دفتری آن مقایسه می‌کند. این مسأله با تقسیم قیمت پایانی فعلی بر ارزش دفتری سه ماهه به ازای هر سهم محاسبه می‌شود. سرمایه‌‌گذاران ارزشی و GARP هر دو به دنبال یک نسبت P/B هستند که پایین‌تر از میانگین صنعت قرار داشته باشد.


معیارهای رشدی

سرمایه‌گذاران GARP همانند سرمایه‌گذاران رشدی، علاقه‌مند به چشم‌انداز رشد یک شرکت هستند: جایگاهی که شرکت در ۵ تا ۱۰ سال آینده خواهد داشت. هر دو نوع این سرمایه‌گذاران به دنبال تعداد سودهای مثبت برای چند سال گذشته بعلاوه تخمین سودهای مثبت برای چند سال آینده هستند. با این حال سرمایه‌گذاران GARP برخلاف سرمایه‌گذاران رشدی، از شرکت‌هایی با تخمین‌های رشد به شدت بالا اجتناب می‌کنند (مثلاً شرکت‌هایی که در محدوده ۲۵% تا ۵۰% هستند) چراکه این سرمایه‌گذاری‌ها بسیار پر ریسک هستند. در عوض سرمایه‌گذاران GARP بر نرخ‌های رشد سود محتاطانه‌تر در حدود ۱۰% تا ۲۰% تمرکز می‌کنند.

سرمایه‌گذاران GARP نیز همانند سرمایه‌گذاران رشدی به نسبت قیمت به درآمد به نرخ رشد (PEG) یک شرکت علاقه‌مند هستند. نسبت PEG معیاری‌ست که تعادل بین پتانسیل رشد یک سهم و ارزش آن را می‌سنجد. در ادامه عملکرد آن را بررسی می‌کنیم:


نسبت PEG

نسبت PEG شاید مهم‌ترین معیار برای هر سرمایه‌گذار GARP باشد؛ چراکه اساساً تعادل بین پتانسیل رشد یک سهم و ارزش آن را می‌‌سنجد.

سرمایه‌گذاران GARP نیاز به یک PEG دارند که بزرگتر از ۱ نبوده و در برخی موارد نزدیک به ۰.۵ باشد. یک PEG کمتر از ۱ نشان دهنده این است که قیمت سهم کمتر از آن است که با توجه به رشد سودها باید باشد. برای سرمایه‌گذار GARP، یک PEG کتر از ۱ نشان دهنده این است که یک سهم ارزش کمی دارد و تحلیل‌های بیشتری را می‌طلبد.


PEG در عمل

تصور کنید که یک شرکت فرضی با نام TSJ Sports Conglomerate در حال معامله با قیمتی ۱۹ برابر سود است (P/E=19) و رشد سوددهی ۳۰% دارد. از این مسأله شما می‌توانید محاسبه کنید که شرکت TSJ یک نسبت  PEG برابر با ۰.۶۳ دارد (۰.۶۳=۳۰/۱۹) که بر اساس استانداردهای GARP کاملاً خوب است.

حال شرکت TSJ را با شرکت Cory’s Tequila Co (CTC) مقایسه می‌کنیم که در حال معامله با قیمتی ۱۱ برابر سود است (P/E = 11) و رشد سوددهی ۲۰% دارد.  نسبت PEG آن برابر است با ۰.۵۵. سرمایه‌گذاران GARP ممکن است به TSJ علاقه‌مند شوند اما CTC شاید جذاب‌تر به نظر برسد. هرچند که CTC رشد کندتری در مقایسه با TSJ دارد اما در حال حاضر CTC با توجه به پتانسیل رشد خود قیمت بهتری ارائه می‌کند. به عبارت دیگر CTC رشد کندتری دارد اما رشد سریع‌تر TSJ بیش از حد قیمت‌گذاری شده است. همانطور که می‌توانید ببینید؛ سرمایه‌گذاران GARP به دنبال رشد پایدار هستند اما خواستار این نیز هستند که این رشد باید با قیمت معقولانه‌ای ارزش‌گذاری شود. کلمه GARP در این قسمت معنا پیدا می‌کند!

سرمایه‌گذاری GARP

زمانیکه GARP موفق می‌شود و زمانیکه شکست می‌خورد

از آنجا که یک راهبرد  GARPاز اصول هر دو نوع سرمایه‌گذاری ارزشی و رشدی استفاده می‌کند، بازدهی که سرمایه‌گذاران GARP در طول مراحل خاص بازار می‌بینند، اغلب متفاوت از بازدهی‌هایی است که سرمایه‌گذاران رشدی و ارزشی در همان زمان می‌بینند. مثلاً در یک بازار شدیداً گاوی، بازدهی یک راهبرد رشدی معمولاً غیرقابل رقابت است: به عنوان مثال در زمان رونق داتکام در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰، سرمایه‌گذاران ارزشی و سرمایه‌گذاران رشدی نمی‌توانستند با یکدیگر رقابت کنند. با این حال به هنگام تغییر بازار، یک سرمایه‌گذار GARP کمتر از سرمایه‌گذار رشدی ضرر کرد.

بطور خلاصه راهبرد سرمایه‌گذاری GARP نه تنها معیارهای انتخاب سهام ارزشی و رشدی را با هم ترکیب کرده بلکه ترکیبی از انواع بازدهی‌های آنها را نیز تجربه می‌کند: سرمایه‌گذار ارزشی در وضعیت خرسی بهتر عمل خواهد کرد، سرمایه‌گذار رشدی در یک بازار شدیداً گاوی بطور استثنائی عمل خواهد کرد و سرمایه‌گذار  GARP با بازدهی‌های قابل پیش‌بینی و پایدارتر سود خواهد کرد.

راهبرد GARP ممکن است یک راهبرد کامل و عالی به نظر برسد اما ترکیب سرمایه‌گذاری رشدی و ارزشی آنطور که به نظر می‌رسد هم ساده نیست. اگر در هر دو راهبرد ماهر نباشید، ممکن است بجای خرید سهام خوب GARP ، سهامی متوسط خرید کنید. اما همانطور که بسیاری از سرمایه‌گذاران عالی مانند پیتر لینچ ثابت کرده‌اند، بازدهی‌های تجربه شده مطمئناً ارزش زمان صرف شده برای یادگیری تکنیک‌های GARP را دارند.

ارسال نظر