توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  سرمایه‌گذاری رشدی
سرمایه‌گذاری رشدی

سرمایه‌گذاری رشدی

راهبردهای انتخاب سهام: سرمایه‌گذاری رشدی

یکی از راه‌های تشخیص سرمایه‌گذاری رشدی مقایسه آن با سرمایه‌گذاری ارزشی است. در حالیکه امروزه سرمایه‌گذاران ارزشی به دنبال سهامی هستند که با کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند، سرمایه‌گذاران رشدی بر پتانسیل آتی یک شرکت تمرکز دارند و کمتر روی قیمت فعلی آن تأکید می‎کنند. سرمایه‌گذاران رشدی برخلاف سرمایه‌گذاران ارزشی، سهم شرکت‌هایی را خریداری می‌کنند که در حال معامله بیش از ارزش ذاتی خود هستند (با این فرض که ارزش ذاتی آنها رشد خواهد کرد و نهایتاً از ارزش‌گذاری فعلی خود فراتر خواهد رفت). در نهایت سرمایه‌گذاران رشدی تلاش دارند تا ثروت خود را از طریق افزایش ارزش سرمایه‌ [capital appreciation] در بلندمدت یا کوتاه‌مدت افزایش دهند.

سود حاصل از درآمد سرمایه‌ای (نه سود تقسیمی)

سرمایه‌گذاران رشدی معمولاً در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که انتظار می‌رود درآمد آنها در مقایسه با صنعت مرتبط با آنها یا بازار کل، رشدی بالاتر از نرخ میانگین داشته باشد. در نتیجه سرمایه‌گذاران رشدی تمایل دارند تا بر شرکت‌های تازه تأسیس با پتانسیل رشد عالی تمرکز داشته باشند. ایده پس‌زمینه این موضوع آن است که رشد سودها یا درآمدها به سهامی با قیمت بالاتر در آینده تبدیل خواهد شد. سرمایه‌گذاران رشدی بطور معمول به دنبال سرمایه‌گذاری در صنایع به سرعت در حال رشد در زمینه توسعه تکنولوژی و خدمات بوده و به دنبال سوددهی از طریق درآمدهای سرمایه‌ای هستند نه سود تقسیمی. اغلب شرکت‌های رشدی [در حال رشد] بجای پرداخت سود تقسیمی، درآمدشان را مجدداً سرمایه‌گذاری می‌کنند.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد : خرید خانه برای دوران بازنشستگی

بهترین سهام


به دنبال چه چیزی باید بود

هیچ فرمول قطعی برای ارزیابی چنین پتانسیلی وجود ندارد؛ این امر نیازمند درجه‌ای از تفسیر و قضاوت شخصی است. هرگونه روش انتخاب سهام رشدی (یا هرنوع دیگر سهام) نیازمند تفسیر و قضاوت شخصی است. سرمایه‌گذاران رشدی از روش‌های خاص (یا مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها یا معیارها) به عنوان چارچوبی برای تحلیل خود استفاده می‌کنند اما  این روش‌ها باید بصورت ذهنی به یک شرکت در وضعیتی خاص اعمال شوند. بطور دقیق‌تر، این نوع سرمایه‌گذار باید شرکت را در رابطه با عملکرد قبلی و عملکرد صنعتی آن در نظر داشته باشد. ازین‌رو کاربرد هر دستورالعمل‌ یا معیار ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر یا از صنعتی به صنعت دیگر متغیر باشد.

شما می‌توانید معاملات سهام رشدی را در هر بورس یا هر بخشی بیابید اما معمولاً آنها را در صنایعی که سریع‌ترین سرعت رشد را دارند، پیدا می‌کنید. برخی دستورالعمل‌های کلی که ممکن است شما به عنوان بخشی از راهبرد سرمایه‌گذاری رشدی خود در شرکت‌ها در نظر بگیرید:

  • رشد قوی سودهای تاریخی. شرکت‌ها باید سابقه‌ای از رشد درآمدی رو به افزایش در طول پنج تا ده سال گذشته خود را نشان دهند. کمترین رشد سود هر سهم بستگی به اندازه آن شرکت دارد: برای مثال شما ممکن است به دنبال رشد حداقل ۵% برای شرکت‌هایی با ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار، ۷% برای شرکت‌های در محدوده ۴۰۰ میلیون تا ۴ میلیارد دلار و ۱۲% برای شرکت‌های کوچک‌تر زیر ۴۰۰ میلیون دلار باشید. ایده اصلی این موضوع آن است که اگر شرکت در گذشته رشد خوبی را به نمایش گذاشته باشد، احتمال می‌رود که بتواند همین رویه را ادامه دهد.
  • رشد قوی سودهای پیشرو. اعلامیه سود، یک اظهارنامه رسمی و عمومی از سودآوری یک شرکت در طول یک دوره زمانی خاص (معمولاً یک چهارم یا یک سال) است. این اظهارنامه‌ها در تاریخ‌های خاصی در طول فصول سوددهی ایجاد ‌می‌شوند و بر ارزیابی درآمد صادرشده توسط تحلیل‌گران حقوق صاحبان سهام مقدم هستند. این ارزیابی‌ها توجه سرمایه‌گذاران رشدی را بسیار به خود جلب کرده و آنان در تلاش هستند تا تشخیص دهند کدام شرکت‌ها نرخ رشد تقریبی بالاتر از میانگین در مقایسه با صنعت دارند.
  • حاشیه سود قوی. حاشیه سود پیش از مالیات یک شرکت، با کسر تمام هزینه‌ها از فروش (غیر از مالیات) و تقسیم آن بر فروش محاسبه می‌شود. این مسأله معیار مهمی است که باید درنظر گرفته شود چرا که یک شرکت می‌تواند رشد فوق‌العاده‌ای در فروش داشته باشد اما درآمد ناچیزی از سود کسب کند که نشان می‌دهد مدیریت نمی‌تواند هزینه‌ها و درآمدها را کنترل کند. بطور کل اگر یک شرکت از میانگین حاشیه سود پیش از مالیات پنج سال گذشته خود (و همچنین بخش‌های صنعت) فراتر رود، این شرکت می‌تواند کاندید خوبی برای رشد باشد.
  • بازده حقوق صاحبان سهام بالا (ROE). بازده حقوق صاحبان سهام یک شرکت (ROE)، سودآوری آن شرکت را با افشای میزان سوددهی شرکت با پول سهام‌داران اندازه‌گیری می‌کند. این امر با تقسیم سود خالص بر ارزش سهام سهام‌داران محاسبه می‌شود. با یک حساب سرانگشتی خوب می‌توانید میزان ROE فعلی با میانگین پنج ساله ROE شرکت و صنعت مقایسه کنید. ROE پایدار یا رو به افزایش نشان ‌دهنده این است که مدیریت در رابطه با تولید بازدهی از سرمایه سهام‌داران و انجام کسب وکار بطور مؤثر، نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند.
  • عملکرد قوی سهام. بطور کلی اگر یک سهم عملاً نتواند در طول پنج سال دو برابر شود، احتمالاً یک سهم رشدی نیست. به خاطر داشته باشید که قیمت یک سهم در ۷ سال با نرخ رشدی تنها ۱۰% دوبرابر خواهد شد. برای دوبرابر شدن قیمت یک سهم در ۵ سال، نرخ رشد باید ۱۵ درصد باشد و این امر مسلماً برای شرکت‌های تازه تأسیس در صنایعی که سرعت رشد بالا دارند، امکان‌پذیر است.

نظرات

ارسال نظر