توییتر
گوگل پلاس
فیسبوک
تلگرام
پینتراست

وبلاگ

صفحه اصلی  /  مقالات آموزشی   /  راهنمای انتخاب سهام

راهنمای انتخاب سهام

راهنمای استراتژی انتخاب سهام

اگر برای سرمایه گزاری با خرید سهام هستید حتما در ادامه با ما همراه باشید تا با راهنمای انتخاب سهام از کاری بورس بتوانید بهترین سهام را خریداری کنید.

هنگامی که صحبت از امور مالی شخصی و ذخیره ثروت می‌شود، افراد کمی هستند که از سهام صحبت می‌کنند. این امر دلیل ساده‌ای دارد: بازی کردن در بازار سهام هیجان‌انگیز است. اما همه ما در این سواری ترن هوایی، فقط می‌خواهیم سربالایی‌ها (سودها) را تجربه کنیم، نه سرپایینی‌ها (ضررها).

نزدیک به ۶۰۰۰ شرکت تجاری عمومی در آمریکا وجود دارد. در حالیکه این آمار نشان دهنده ۳۷ درصد کاهش در تعداد شرکت‌های ثبت شده در آمریکا از سال ۱۹۹۷ می‌باشد، اما هنوز هم تعداد زیادی از این شرکت‌ها وجود دارد. حال یک سرمایه‌گذار چگونه باید انتخاب کند؟

در این مقاله آموزشی، ما برخی از راهبردهای محبوب و آزمایش شده برای یافتن سهام خوب (یا حداقل اجتناب از سهام بد) را بررسی می‌کنیم تا راهنمای انتخاب سهام خوبی برای شما عزیزان باشد. به عبارت دیگر، ما به بررسی هنر انتخاب یا گزینش سهام بر اساس مجموعه خاصی از معیارها با هدف دستیابی به یک نرخ بازدهی که بالاتر از میانگین کلی بازار باشد، می‌پردازیم.

معیار های ساده انتخاب سهام

به عنوان مثال راهبرد سگ‌های داو (The Dogs of the Dow strategy) بسیار ساده است که به معنای واقعی کلمه تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا نحوه کار با سیستم را یاد بگیرید. از سوی دیگر رشد و ارزش‌گذاری بر عمل سرمایه‌گذاری امر پیچیده‌ای است و این نوع سرمایه‌گذاران باید زمان معینی را برای یادگیری ارزش‌گذاری، نسبت‌های مالی و غیره صرف کنند.

در این مقاله آموزشی ما ۹ راهبرد یا راهنمای انتخاب سهام (به علاوه جزئیات) را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر یکی از آنها توجه شما را جلب کرد، پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری، لطفا تمام سعی و تلاش خود را در جهت یادگیری آن راهبرد به کار بگیرید (مانند خواندن کتاب و موارد آنلاین، تماشای وبینارها و حضور در همایش‌ها).

به خاطر داشته باشید که این مقاله صرفا بعنوان مقدمه‌ای بر راهبردهای مختلف عمل می‌کند و چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. به هنگام سرمایه‌گذاری «صبر» مسلما یک فضیلت محسوب می‌شود، البته نه فقط از نظر صبر و انتظار برای رسیدن زمان مناسب در رابطه با ورود به یک موقعیت بلکه همچنین انتظار تا زمانیکه شما تکالیف خود را پیش از ایجاد اولین سرمایه‌گذاری انجام داده باشید. اگر دقیقا بدانید که چه کاری انجام می‌دهید، فرصت‌های شما برای موفقیت بطور قابل توجهی پیشرفت خواهد کرد.

«بیشتر سرمایه‌گذاران بلندمدت از تحلیل بنیادی برای یافتن فرصت‌های بالقوه استفاده می‌کنند. اگر مایل به فراگیری این تکنیک‌ها هستید، در این مجموعه مقالات آموزشی راهبردها و ابزار استفاده شده توسط سرمایه‌گذاران موفق و حرفه‌ای را به شما آموزش می‌دهیم. شما نحوه تحلیل اظهارنامه‌های مالی و جریان نقدینگی، نقاط ضعف در یک ترازنامه سهام و نسبت‌های ارزش‌گذاری برای مقایسه فرصت‌ها را فرا خواهید گرفت.»

 

راهنمای انتخاب سهام

چند اخطار پیش از شروع

بسیاری از سرمایه‌گذاران جدیدالورود به صحنه انتخاب سهام بر این عقیده هستند که یک راهبرد قابل اطمینان و مصون از خطا وجود دارد که موفقیت آنان را کاملا تضمین می‌کند. هیچ سیستم عاری از خطایی در انتخاب سهام وجود ندارد! این به این معنی نیست که نتوانید ثروت خود را در بازار سهام افزایش دهید. فقط بهتر است به موضوع انتخاب سهام به عنوان یک هنر نگاه داشته باشید تا یک علم. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:

  1. عوامل بسیار زیادی بر سلامت یک شرکت تأثیر می‌گذارد که ساخت فرمول پیش‌بینی موفقیت را تقریباً غیرممکن می‌سازد. این یکی از چیزهایی است که برای جمع‌آوری داده می‌توانید از آن استفاده کنید اما برای اینکه مشخص کنید کدام اعداد مرتبط هستند، کلا چیز دیگری موردنیاز است.
  2. اطلاعات زیاد، غیرقابل لمس است و نمی‌توان آن را اندازه‌گیری کرد. ابعاد قابل اندازه‌گیری یک شرکت (مانند سود) به آسانی قابل پیدا کردن هستند. اما چگونه می‌توانید عوامل کیفی مانند کارمندان، مزیت‌های رقابتی، اعتبار و شهرت و نظایر آن در یک شرکت را اندازه‌گیری می‌کنید؟ این ترکیب ابعاد ملموس و غیرملموس، انتخاب سهام را فرآیندی بسیار ذهنی و حتی بصری خواهد ساخت.
  3. بدلیل عنصر ذاتی انسانی (غالبا غیرمنطقی) در نیروهایی که بازار سهام را حرکت می‌دهند، سهام همیش طبق پیش‌بینی شما پیش نمی‌روند. احساسات به سرعت و بطور غیرقابل پیش‌بینی قابل تغییر هستند و متأسفانه زمانیکه اعتماد به نفس تبدیل به ترس شود، بازار سهام می‌تواند تبدیل به مکان خطرناکی شود.

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری پرسود هستید حتما به یک برنامه ریزی برای سرمایه گذاری نیاز دارید.برای داشتن یک برنامه موفق در سرمایه گذاری میتوانید از مشاوره سرمایه گذاری کاری بورس استفاده کنید.

راهی برای انتخاب سهام وجود ندارد

نکته مهم این است که هیچ راهی برای انتخاب سهام وجود ندارد. بهتر است به هرگونه استراتژی سهام به عنوان چیزی فراتر از کاربرد یک نظریه فکر کنید و گاهی دو نظریه به ظاهر متضاد می‌توانند همزمان موفق باشند. شاید به همان اندازه که درنظر گرفتن یک نظریه اهمیت دارد، نکته دیگری که دارای اهمیت است، تعیین یک راهبرد سرمایه‌گذاری متناسب با دیدگاه شخصی، چارچوب زمانی، تحمل ریسک و مقدار زمانی که می‌خواهید برای سرمایه‌گذاری و انتخاب سهام صرف کنید، می‌باشد.

در این نقطه ممکن است از خود بپرسید چرا انتخاب سهام بسیار مهم است. چرا برای آن باید ساعت‌ها وقت صرف کنیم؟ جواب ساده است: ثروت. اگر بتوانید به خوبی سهام انتخاب کنید، می‌توانید ثروت شخصی خود را بطور نمادین افزایش دهید. بعنوان مثال مایکروسافت را در نظر داشته باشید.

اگر طبق تفکر بیل گیتس در سال ۱۹۸۶ در عرضه اولیه سهام مایکروسافت سرمایه‌گذاری کرده بودید و به سادگی آن سرمایه‌گذاری را حفظ می‌کردید، بازدهی شما تا بهار سال ۲۰۰۴ در جایی از همان نزدیکی در حدود ۳۵۰۰۰ درصد بوده ‌است. به عبارت دیگر در طول یک دوره زمانی بیش از ۱۸ سال، سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰۰ دلاری، خود را تبدیل به یک سرمایه ۳.۵ میلیون دلاری کرد! (در حقیقت اگر شما این پیش‌بینی را در اواخر بازار گاوی دهه ۹۰ داشتید، بازدهی شما حتی بیش از این مقدار می‌شد.) با چنین بازدهی‌هایی، تعجبی ندارد که سرمایه‌گذاران به دنبال شکار «مایکروسافت بعدی» هستند.

ابتدا با پرداختن به یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین ابعاد انتخاب سهام شروع می‌کنیم: تحلیل بنیادی. تئوری‌ای که زمینه‌ساز تمام راهبردهایی است که ما در این مقاله آموزشی بررسی می‌کنیم (به غیر از بخش آخر در رابطه با تحلیل تکنیکال). اگرچه تفاوت‌های زیادی در بین راهبردها وجود دارد اما تمامی آنها برای یافتن پیدا کردن ارزش یک شرکت بکار گرفته می‌شوند.

نظرات

ارسال نظر